Amnesty International rozpoczyna kampanię przeciwko torturom w „wojnie z terroryzmem&#8221

Amnesty International prowadziła ostatnio kampanię na rzecz 19-letniego Uzbeka, który został skazany na śmierć, mimo wyraźnych dowodów na to, że jego przyznanie się do winy za morderstwo było wywołane brutalnym pobiciem. Inna kampania dotyczyła zatrzymania pary młodej oraz ich 200 gości weselnych, którzy należeli do nielegalnej mniejszości chrześcijańskiej w Erytrei; wszystkim grożą tortury, które mają na celu zmusić ich do wyrzeczenia się swojej wiary. Prowadzono także kampanię na rzecz znanego kurdyjskiego imama z Syrii, który zmarł w wyniku tortur.
            „Tortury są całkowitą deprawacją człowieczeństwa” – powiedziała Denise Searle, Dyrektorka Amnesty International ds. Kampanii. „Próby usprawiedliwiania i stosowania okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania w ‘wojnie z terroryzmem’ zagraża ogólnoświatowemu zakazowi wymierzania tortur i znęcania się, podczas gdy państwa znane z tortur czerpią radość z działań i retoryki swoich byłych krytyków. Musimy stawić czoło torturom i znęcaniu się w ramach ‘wojny z terroryzmem’, jeśli chcemy umocnić globalny zakaz tych praktyk”.
            Amnesty International namawia władze i grupy z całego świata, aby w tym dniu, raz na zawsze zakończyć tortury i maltretowanie. Organizacja nawołuje, aby to Stany Zjednoczone objęły przewodnictwo w tych działaniach poprzez wszczęcie pełnego i niezależnego dochodzenia w sprawie zatrzymań i sposobów prowadzenia przesłuchań oraz innych praktyk stosowanych na całym świecie.
            Członkowie Amnesty International będą obchodzić dzień 26 czerwca w różny sposób, m.in. napiszą listy do Prezydenta Busha i amerykańskich ambasad, zarejestrują wystąpienia przeciwko torturom, będą manifestować w milczeniu oraz zbiorą podpisy podczas wielu imprez.
            Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie: www.amnesty.org.pl/stoptorturom  oraz www.amnesty.org/stoptorture