Millennium Docs Against Gravity

Amnesty na 15. Docs Against Gravity

Konkurs Amnesty na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka

Nagrodę Amnesty International otrzyma film, który w ocenie jury najbardziej przyczynił się do budowania świadomości na temat praw człowieka i wspierania procesu zmiany. W konkursie przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 3 000 EUR oraz statuetka.
W skład jury wchodzą: Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazety Wyborczej).
Lista filmów konkursowych, które wezmą udział w tegorocznej edycji festiwalu dostępna jest na stronie festiwalu.
Festiwalowy kalendarz projekcji można znaleźć tutaj.

Oderwij się z wydarzeniami towarzyszącymi

Już 13 maja odbędzie się warsztat kolektywnego haftowania Odhaftuj się! [Kinoteka, Pl. Defilad 1], poprzedzony filmem „Poetka z Arabii”. Wyhaftowane przez uczestniczki i uczestników podpisy i hasła będą wyrazem siły i jedności kobiet w walce o ich prawa. Projekcja filmu rozpoczyna się o godzinie 12:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.
W sobotę 19 maja po filmie „Wielebny W” Amnesty International zaprasza na debatę Od manipulacji do przemocy wobec „obcych”. Czy możemy zatrzymać kolejne ludobójstwa? [Kinoteka, Pl. Defilad 1]. Projekcja filmu o nacjonalizmie w buddyjskiej Mjanmie zaplanowana jest na godzinę 16:00.
W debacie wezmą udział:

  • Barbet Schroeder – reżyser filmu
  • Weronika Rokicka – koordynatorka kampanii Amnesty International Polska
  • Wojciech Tochman – reporter, pisarz, autor książek dokumentalnych
  • dr hab. Lech M. Nijakowski – kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

Spotkanie poprowadzi: Zuzanna Piechowicz – dziennikarka i sekretarz redakcji Radia TOK FM
Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć w opisie wydarzenia na FB.
W ostatnią niedzielę festiwalu, 20 maja o godzinie 12:00, zapraszamy także na wydarzenie Wikipedia dla ODWAŻNYCH [Bar Studio, Pl. Defilad 1]. Będziemy pisać i uzupełniać biografie obrońców i obrończyń praw kobiet, jednocześnie podkreślając pozytywne zmiany, jakie wprowadza ich praca. Prosimy o przyjście z laptopami lub innymi urządzeniami mobilnymi oraz o zgłoszenie udziału na adres [email protected] w tytule „Wikipedia” do 16 maja. Więcej informacji dotyczących wydarzenia można znaleźć również w opisie.