Chile: Amnesty International wzywa Senat do ochrony życia

AMR 22/005/2004
Czterej więźniowie skazani za przestępstwa polityczne – Jorge Espínola, Jorge Mateluna, Hardy Pe-a i Esteban Burgos od ponad 70 dni prowadzą strajk głodowy i zdradzają objawy poważnych problemów zdrowotnych, które mogą stać się przyczyną trwałych uszkodzeń ciała lub śmierci. Oddając głos za przyjęciem ustawy, ustawodawcy unikną śmierci czterech więźniów lub dalszego pogorszenia się zdrowia, które jest narażone na poważne niebezpieczeństwo w wyniku trwającego ponad 10 tygodni strajku głodowego, a także będą mogli naprawić niesprawiedliwości i wynagrodzić krzywdy, jakich dopuszczono się w stosunku do skazanych w więzieniu i podczas procesu.
Senat chilijski 23 czerwca podda pod głosowanie projekt ustawy korzystnej dla 33 więźniów politycznych, także dla czterech mężczyzn, którzy prowadzą głodówkę od 12 kwietnia.
Informacje ogólne
Jorge Espínola, Jorge Mateluna, Hardy Pe-a i Esteban Burgos stanowią część grupy więźniów politycznych, którzy przebywają w więzieniu od 10 do 14 lat, byli poddawani torturom w pierwszym etapie aresztowania, zostali osądzeni na podstawie ustawodawstwa antyterrorystycznego i w większości przypadków skazani przez sądy wojskowe na kary od 30 lat pozbawienia wolności do dożywocia w procesach, które nie spełniały międzynarodowych norm sprawiedliwego procesu.
10 czerwca czterej mężczyźni zostali siłą przeniesieni do Szpitala Penitencjarnego Więzienia o Zaostrzonym Rygorze w Santiago i początkowo przykuto ich do pryczy, aby podać im płyny. Chilijskie organizacje pozarządowe broniące praw człowieka uzyskały zgodę na wstęp niezależnego lekarza w celu oceny ich stanu zdrowia. Według otrzymanych informacji, mężczyźni stracili ponad 20 kilogramów wagi i mają problemy kardiologiczne i nerkowe oraz dolegliwości jelitowe.
Więźniowie domagają się przyjęcia projektu Ustawy o ułaskawieniu, przedstawionego w listopadzie 2002 roku przed Senacką Komisją Praw Człowieka. Głosowanie senatorów zostało przełożone po raz piąty 9 czerwca 2004 roku.