USA, protest na pzeciwko siedziby Sądy Najwyżzego w Waszyngtonie w obronie prawa do bezpiecznej aborcji, grudzień 2021. USA, protest na pzeciwko siedziby Sądy Najwyżzego w Waszyngtonie w obronie prawa do bezpiecznej aborcji, grudzień 2021. Photo: (c) Amnesty International USA

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

W odpowiedzi na dzisiejszą decyzję Sądu Najwyższego USA o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade, Tarah Demant, tymczasowa dyrektor Amnesty International USA ds. programów, rzecznictwa i spraw rządowych, powiedziała:

“Dzisiejsza decyzja sądu to ponura karta w historii Stanów Zjednoczonych. Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe v. Wade i tym samym pozbawił Amerykanki prawa do aborcji. Miliony osób, które mogą zajść w ciążę w Stanach Zjednoczonych, czeka teraz przyszłość, w której nie będą mogły dokonywać głęboko osobistych wyborów. Nie będą mogły podejmować decyzji, które mają wpływ na ich ciała, przyszłość i dobrobyt ich rodzin. Orzeczenie to dotyczy każdej osoby w Stanach Zjednoczonych, bez względu na jej zdolność do zajścia w ciążę. Znasz kogoś, kto dokonał aborcji. Wszyscy znamy, ponieważ mniej więcej jedna na cztery kobiety w Stanach Zjednoczonych i jedna na trzy kobiety w Polsce będzie w swoim życiu starała się o aborcję”.

“Ludzie będą zmuszeni do rodzenia. Będą zmuszeni do korzystania z niebezpiecznych aborcji. Jest to wynik trwającej od dziesięcioleci kampanii mającej na celu kontrolowanie ciał kobiet, dziewcząt i osób, które mogą zajść w ciążę. Otwiera to drogę do bezprecedensowego stanowego ustawodawstwa kryminalizującego aborcję, a także do innych ustaw, których celem jest odebranie ludziom w Stanach Zjednoczonych praw człowieka. Otwiera także drogę do projektów ustaw, które będą miały wpływ na dostęp do antykoncepcji, równość płci i równość małżeńską, a także na inne przepisy antydyskryminacyjne” – powiedziała Demant

Wszystkim na całym świecie, którzy obserwują tę chwilę z takim samym strachem i bólem jakie my odczuwamy, mówimy: cokolwiek czujesz – złość, strach, zdradę, smutek – nie jesteś sam, nie jesteś sama. Zdecydowana większość Amerykanów i Amerykanek nie zgadza się z dzisiejszą decyzją. Podobnie jak 10 milionów ludzi na świecie, którzy tworzą oddolny ruch Amnesty International na rzecz praw człowieka i miliony innych ludzi na świecie, którzy sprzeciwiają się łamaniu praw kobiet. Stąd właśnie bierze się nasza siła i nasza nadzieja: jesteśmy większością”.

Dyrektorka Amnesty International Polska, Anna Błaszczak – Banasiak skomentowała sprawę mówiąc: “Ta ponura rzeczywistość jest także udziałem kobiet w Polsce, dlatego solidaryzujemy się z Amerykankami, które w trudnych chwilach udzielały nam swojego wsparcia. Decyzja Sądu Najwyższego wzmacnia naszą determinację w walce o prawo do legalnej aborcji dla wszystkich kobiet na całym świecie”.

Więcej informacji o tym, jak możesz przyłączyć się do Amnesty w walce o świat, w którym każdy z nas może podejmować decyzje najlepsze dla swojego życia, znajdziesz na stronie:

Stań w obronie prawa do aborcji>>>