Co byś ze sobą zabrał?

Amnesty International od 2 lat prowadzi międzynarodową kampanię, która ma na celu przekonanie władz Meksyku do zapewnienia migrantom odpowiedniej ochrony. Wielu z nich jest bezbronnych, wobec gangów i skorumpowanych funkcjonariuszy państwowych. Szczególnie często ofiarami przestępstw padają kobiety i dzieci, zwłaszcza jeżeli podróżują samotnie. Szacuje się, że 6 na 10 kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy seksualnej podczas ich podróży przez Meksyk.
Amnesty International apeluje zatem do władz Meksyku aby te wywiązały się ze swoich obietnic i zagwarantowały wszystkim migrantom przebywających w tym kraju bezpieczeństwo i godne traktowanie. Jednocześnie, władze federalne muszą wprowadzić odpowiednie plany działania i środki zaradcze, które przyczynią się do lepszej wykrywalności i karania sprawców przestępstw popełnianych na migrantach. Kroki te przyczynią się do lepszego respektowania praw tej grupy.
W czasie długiej drogi, opuchnięte i zranione stopy, nie tylko bolą, od nich może zależeć życie lub zdrowie. Wbrew pozorom, skarpetki to jedna z rzeczy, którą migranci potrzebują najbardziej. Dlatego Amnesty International, w ramach solidarności, zachęca do wysyłania skarpetek do schroniska dla migrantów “Hermanos en el Camino”, które działa w mieście Ixtepec, na południu Meksyku. To bardzo proste. Parę skarpetek włóż do koperty i wyślij na adres:
Capilla-Albergue -Hermanos en el Camino-
Movilidad Humana Pastoral de Migrantes-
Diócesis de Tehuantepec, Oaxaca.
Av. Ferrocarril Pte. No.60, Barrio -La Soledad-
Ixtepec, Oaxaca, México.
C.P. 70110
Skarpetki, które również zostaną przekazane migrantom, można również zakupić poprzez stronę internetową www.sendsocks.org.
Zachęcamy również do wzięcia udziału w Wydarzeniu “Wysyłamy skarpetki do Meksyku!” (http://on.fb.me/zz39IQ) i obejrzenia zdjęć ze schroniska “Hermanos en el Camino” (http://on.fb.me/xzugE6).
W zeszłym roku powstał film dokumentalny “The Invisibles” który prezentuje historie migrantów w Meksyku. Film można obejrzeć na kanale YouTube AI: www.youtube.com/invisiblesfilms
Więcej informacji:
Raport “Invisible victims. Migrants on the move in Mexico” można znaleźć tutaj: http://www.amnesty.org/en/library/info/AMR41/014/2010/en
Opracowanie “Niewidzialne ofiary. Nieudokumentowani migranci w Meksyku”.
https://amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2012/01/Meksyk_Niewidoczne_Ofiary_PL.pdf
Pilne akcje dotyczące zagrożenia dla zdrowia i życia migrantów i osób pracujących w schroniskach dla migrantów:
PILNA AKCJA: MIGRANCI I PRACOWNICY SCHRONISKA SĄ ZAGROŻENI
PILNA AKCJA: MIGRANCI ZAGROŻENI MASOWYMI PORWANIAMI
Pilna Akcja: kolejne groźby wobec obrońców praw migrantów
Pilna Akcja, Meksyk: obrońca praw migrantów w zagrożeniu