Co jest łamane? 05/2013

WYDARZENIA
Cyfrowe wykluczenie – Internet jako opium dla mas, Gdańsk, Świetlicy Krytyki Politycznej, 18.03, 19:00
Pierwsza odsłona cyklu edukacyjnego Kultura, edukacja i tożsamość w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Medioznawca Damian Muszyński i socjolog Dominik Batorski podejmą próbę analizy zjawiska dyskryminacji w przestrzeni Internetu. Dyskryminacja w sieci, a może dyskryminacja poprzez sieć? Jak diagnozować obszary cyfrowego wykluczenia?
Tydzień walki z rasizmem, Warszawa-Poznań, 21-27.03
Stowarzyszenie “Jeden Świat” z okazji obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową przygotowało cykl miejskich wydarzeń pod hasłem “Tydzień Walki z Rasizmem”. W planach otwarte debaty o dyskryminacji i problemach przyjeżdżających do Polski obcokrajowców, gry miejskie umożliwiające głębsze zrozumienie problemów, z jakimi migranci mierzą się po przyjeździe, rozmowy z przedstawicielami mniejszości narodowych i wiele ciekawych warsztatów, ukazujących różne aspekty wielokulturowości. My, przy okazji, przypominamy m.in. o naszej Kampanii Prawa migrantów i uchodźców.
Wiosna Antyrasistowska Lublin 2013 – Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową, Lublin, Tektura, 21-23.03
Lublin, sięgając do swych wielokulturowej przeszłości, w Klubie Tektura zmierzy się z narastającym problemem rasizmu, dyskryminacji oraz mowy nienawiści. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do aktywnego udziału w wydarzeniach podczas Wiosny Antyrasistowskiej, by pokazać, że “Lublin jest miastem kolorowym i otwartym na różnorodność”. W programie warsztaty, projekcje filmów i akcje społeczne.
LUD XXI wieku: Czy nacjonalizm to brzydkie słowo?, Warszawa, IEiAK, 19.03, 18:00
Kolejna debata z cyklu LUD XXI wieku. Tym razem badacze zdekonstruują pojęcie nacjonalizmu – prześledzą jego źródła i stereotypy, z których wyrasta.
TELEWIZJA

Żona w 10 dni (Love Translated), TVP 1, 18.03, 23:10
Internet umożliwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata, ale stwarza też nowe zagrożenia. Coraz więcej bogatych mężczyzn z krajów zachodnich szuka sobie żon przez Internet. Podczas specjalnie organizowanych wycieczek mężczyźni mogą wybierać spomiędzy setek dziewcząt, rzekomo marzących o poślubieniu obcokrajowca. Czy jest tak rzeczywiście? Jaki status mają kobiety, które podpisują taki “kontrakt”?
Samobójstwo – ostateczny gest w obronie godności, TVP 2, 20.03, 12:25
Samobójstwo w europejskiej kulturze zazwyczaj kojarzy się z aktem desperacji i osobistym dramatem człowieka. Twórcy filmu obierają inną perspektywę – ukazując samobójstwo jako najbardziej drastyczny czyn popełniany w obronie własnej godności.
Na chwilę, TVP Kultura, 21.03, 08:20 i 17:10
Dokument o 5-osobowej, żyjącej w skrajnym ubóstwie, rodzinie z mazurskiej wsi. Opowieść o walce o godność i szczęście. Tych, którzy myślą, że to łatwe, zachęcamy do wyrwania się z pułapki ubóstwa na naszej Platformie Respect My Rights. http://respectmyrights.org/

W SIECI

Wokalista U2 znów wystąpił na scenie. Tym razem na konferencji Ted. Z prezentacji dowiecie się, co to jest “faktywizm”.

Bono: Dobre wieści o biedzie!

TEATR
I my wszyscy. Odcinek 0, reż Justyna Sobczyk, 19 i 20 marca 2013, 18:00
Aktorzy Teatru 21, uczniowie oraz absolwenci szkoły Dać Szansę, osoby z zespołem Downa i autyzmem, dadzą prawdziwą lekcję godności. Bez szans na pracę, szacunek w codziennym życiu lub samodzielność postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce, wykorzystać ulubione serialowe scenariusze i stworzyć swój własny. Czy napisanie roli rożni się tak bardzo od zaplanowania swojego życia?
Poczet Królów Polskich, reż. Krzysztof Garbaczewski, Kraków, Narodowy Stary Teatr, Scena Kameralna, 23.03, 19:15
Historia Polski jako pełne wnyków i pułapek pole kształtowania się naszych tożsamości i postaw. By nie wpaść “w sidła znaczeń i symboli, w potrzaski intryg, zdrad i podstępów, w barbarzyńskie ręce narracji i interpretacji” potrzebna jest świadomość. Polecamy wszystkim, którzy lubią poznawać źródła swych wyobrażeń i przy okazji lubią opowieści o Królach i Królowych, nie tylko Polski.
Elfriede Jelinek, Podróż zimowa, reż. Maja Kleczewska
Najnowszy, nagradzany tekst noblistki w realizacji Mai Kleczewskiej. Zapowiada się spektakl pełen namysłu nad mechanizmami ludzkiej pamięci i pojęciami, które deformują intymne życie każdego z nas.
KSIĄŻKI
Peter Godwin, Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe
Relacja ze wstrząsających wydarzeń, jakie rozegrały się w połowie 2008 roku, po blisko trzydziestu latach despotycznych rządów 84-letniego wtedy Roberta Mugabe. Peter Godwin podróżuje do spalonych wiosek, ogląda plutony egzekucyjne, rozmawia z ukrywającymi się przywódcami opozycji, ostatnimi białymi farmerami, duchownymi i dyplomatami, dając świadectwo terrorowi. W 2011 roku Strach został uznany za książkę roku przez “The New Yorker”, “The Economist” i “Publishers Weekly”.
*****
Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane(at)amnesty.org.pl