Co jest łamane 07/2014

WYDARZENIA
Jak obalić dyktatora? Białoruski Wolny Teatr, Euromajdan, rosyjscy obrońcy praw człowieka – czy Europa Wschodnia wywalczy sobie drogę ku wolności?
Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe, 10.05, 18:00
Warszawa, Kinoteka, 12.05, 18:00
Zapraszamy na dwie wyjątkowe ze względu na rozmówców debaty organizowane przez Amnesty International po pokazie filmu W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele. Naszymi gośćmi będą we Wrocławiu: reżyserka Madeleine Sacker, prof. Nikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego, Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International, oraz Michał Syska, dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a. 12 maja w Warszawie obok reżyserki wypowiadać się będą Andriej Sannikau – białoruski polityk i działacz społeczny, kandydat na prezydenta Białorusi w 2010 r., były więzień sumienia, Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska, oraz Andrzej Poczobut – białoruski dziennikarz, korespondent “Gazety Wyborczej”, były więzień sumienia.
Czym jest sprawiedliwy handel? – warsztat, Lublin, Cicha4, 10.05, 10:30
Co łączy wyciek ropy w Delcie Nigru, pożar fabryki ubrań w Bangladeszu czy wyciek toksycznych substancji gdzieś w kopalni na “końcu świata”? Za każdą z tych tragedii, które wiązały się z łamaniem praw człowieka, stały globalne korporacje, z których usług korzystamy na co dzień. Zaskakują kalkulacje ukazujące ilość otaczających nas urządzeń, które powstały dzięki pracy przymusowej lub bardzo słabo opłacanej. Lubelska sekcja Amnesty International zaprasza na warsztaty, na których będzie można poznać zasady odpowiedzialnej konsumpcji i sprawiedliwego handlu. Zapraszamy, przypominając o naszej publikacji: Korporacje z nieograniczoną nieodpowiedzialnością.
Ciemna materia świata sztuki, Warszawa, MSN, 13.05, 18:00
Przegrani twórcy, niespełnione artystki, amatorzy artystycznych działań, poeci dnia codziennego, fotografki nieutrwalające swoich stopklatek – wszyscy oni stanowią ciemną materię świata sztuki, niezauważalną magmę ekspresji, która stanowi większą część działań twórczych. Jaka pozycję zajmują na skomercjalizowanym rynku sztuki? Czy figura ciemnej materii pozwala uznać ich za niezbędny element artystycznej społeczności? A może to po prostu awangarda konsumentów sztuki? Drugie spotkanie z cyklu seminariów Wolnego Uniwersytetu Warszawy zapowiada się niezwykle ciekawie.
Noc Muzeów, cała Polska, 16-17.05
Ta jedna noc w roku na stała się prawdziwym świętem kultury. Dla osób cierpiących na bezsenność, w niezwykłej i przyjaznej atmosferze, otwierają się wtedy muzea, galerie i dziesiątki instytucji kultury w całej Polsce. To niezwykła okazja, by poznać ludzi, które je tworzą, porozmawiać o planach i inspiracjach, zobaczyć zaległą wystawę, dać się zaskoczyć dodatkowymi atrakcjami i zgubić na chwilę w świecie sztuki.
TV
Ferdydurke, TVP Kultura, 12.05, 18:10
Jerzy Skolimowski tuż po wydarzeniach Okrągłego Stołu rozprawia się z polskimi mitami i minami za pomocą najpopularniejszej chyba powieści Witolda Gombrowicza. 30-letni Józio, typowy everyman, odkryje głęboko skrywane pokłady niedojrzałości i irracjonalność swych pokład. A wszystko zatopione w gęstym sosie absurdu i kpiny. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którym brak dystansu do siebie, krytycznego myślenia i popadających w mentorskie tony.
FILM
Planete Doc Film Festival, Wrocław-Warszawa (i inne miasta), 9.05-18.05
Planete Doc Film Festival to bez wątpienia święto filmu dokumentalnego. Wciąż niewiele osób wie, że jest to także święto praw człowieka. Co roku Amnesty International przyznaje nagrodę w konkursie filmów opowiadających o prawach człowieka. Poszukujemy obrazu, przybliżającego sytuację ludzi, których prawa są naruszane, pokazującego problemy, z jakimi muszą się oni zmagać. Śledźcie filmy puszczane w ramach naszego konkursu i wyjątkowe spotkania z twórcami dokumentów i obrońcami praw człowieka. To wyjątkowy czas!
ON-LINE
DOBRA STRONA INTERNETU
Dobra Strona Internetu to nie tylko portal dla NGO’sów działających w przestrzeni cyfrowej – to baza przydatnych narzędzi i dobrych praktyk w sieci. Dzięki takim inicjatywom nowe media przestają być domeną trolli i mowy nienawiści. Pojawia się w nich także nadzieja na swobodną, przyjazną wymianę wartości, doświadczeń i idei. Dlatego my też stajemy po dobrej stronie Internetu!
TEATR
Grubasy, reż. Agnieszka Błońska, Warszawa, Instytut Teatralny, 13.05, 19:00
Grubasy to spektakl, w którym bierze udział dziewięć osób z nadwagą wyłonionych podczas castingu. Swoja obecnością i poprzez swoje ciało mierzą się oni z doświadczeniem inności, wykluczenia oraz samokontroli. Odkrywają to, co współczesne kanony piękna nakazują zasłaniać. Dyskryminacja może przybierać różne formy – ale dla nas każdy człowiek jest piękny!

Tematy