Co jest łamane? 10/2013

WYDARZENIA
Wykład Jakuba Dymka, Polityczność sztuki w czasach postpolitycznych Muzeum, Wrocław, Współczesne 19.06, 18:00
Czy w świecie nazywanym "postpolitycznym", w którym coraz ciężej jest o realną zmianę, możemy stwierdzić, że znika polityka, a polityczna staje się sztuka? Czy to właśnie ona będzie nowym sposobem rozwiązywania konfliktów? Ziemię niczyją między polityką a działaniem artystycznym zbada Jakub Dymka, a tymczasem przypisana współczesnej sztuce rola ingerencji w problemy społeczne wciąż rośnie.

Chcemy być wolni, Warszawa, Dom Spotkań z Historią 05.06-15.09
Mało znana w Polsce historia NRD na wystawie przygotowanej z okazji 60. rocznicy powstania ludowego w tym kraju przeciwko władzy komunistycznej (17 czerwca 1953 roku). Krwawo tłumione strajki i demonstracje były symbolem walki o prawa człowieka i prawa obywatelskie. Jakie były powojenne lata NRD z perspektywy zwykłych ludzi?
Debata Dzieci jako uchodźcy, Warszawa, PAŃSTWOMIASTO, 21.06, 17:00
W ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przygotowało debatę Dzieci jako uchodźcy. Poprzedzona pokazem dwóch filmów Seeking refuge. Real life stories of young people fleeing their homelands oraz Porozmawiajmy o tym co nas łączy. Promocja mediacji międzykulturowej w szkole na pewno nie pozwali pozostać obojętnym na sytuację dzieci uchodźców w Europie. My przypominamy, że uchodźcy i migranci mają swoje prawa.
Kulturowe wymiary ludobójstwa, Warszawa, Marszałkowska 17, Świetlica, 23.06, 18:00
Ludobójstwo. Jak zachować o nim pamięć? Czy w ogóle należy powracać do traumatycznych wydarzeń, rozdrapywać rany, pokazywać cierpienia ludzi odartych z godności? A może na dnie tych artefaktów tli się kulturowy wymiar ludobójstwa? I prawda o człowieku, o której nie można zapomnieć?
TELEWIZJA
Ponad Prawem, reż. Rachid Bouchareb, HBO 20.06, 23:35
Dramat historyczny przedstawiający powojenne losy Francji i Algierii w najtrudniejszym dla ich relacji czasie. Opowiedziana z perspektywy trzech braci historia odzyskiwania przez Algierczyków w latach 1945-1962 niepodległości. Masowe wysiedlenia, krwawo tłumione manifestacje – jakby dzieje zatoczyły koło.
Czarna Wenus, reż. Abdellatif Kechiche, TVP Kultura 24.06, 20:05
Fabuła zainspirowana prawdziwą historią. XIX wiek, afrykańska kobieta opuszcza rodzime RPA, marząc spełnieniu marzeń o aktorstwie. A w tle pełen nierówności, brutalny świat zachodniej cywilizacji.
5 rozbitych kamer, reż. Emad Burnat, Guy Davidi, Canal+, 20.06, 13:25
Dokument o dramatach ludzi żyjących w cieniu zamachów i walk o ziemie w czasie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. W pierwotnym założeniu Burnat miał zamiar sportretować dorastanie swojego syna, ale udokumentował zarazem dramat życia w Palestynie – pomoc ludzi z całego świata, a także aresztowania i morderstwa mieszkańców palestyńskiej wioski, która chciała walczyć przeciwko przemocy i opresji.
Nieznana Białoruś, TVP Info 22.06.2013, 23.50
Czy słyszeliście o próbie stworzenia Białoruskiego Wojska Narodowego lub rozstrzelaniu 200 tysięcy ludzi w kuropackim lesie? Znaczna część Białorusinów wie o nich niewiele, ale wszyscy mieszkańcy Białorusi odczuwają ich skutki do dziś. Dawniej ukrywane i świadomie fałszowane przez władze teraz wychodzą na światło dzienne w cyklu filmów dokumentalnych.
KINO
Refugee Review VIII, Warszawa, Kraków, Lublin, Wrocław, 18.06-26.06
"Świat jest coraz groźniejszy dla uchodźców i migrantów". Cytat z tegorocznego raportu Amnesty International mógłby być myślą przewodnią ósmego przeglądu filmów o tematyce uchodźczej. Festiwal organizowany przez PAH co roku w okolicach Światowego Dnia Uchodźcy to świetna okazja, by poznać losy i problemy ludzi, którzy z różnych powodów zmuszeni byli opuścić swój kraj. My oglądamy z myślą o kampanii Prawa migrantów i uchodźców.
Dziewczynka w trampkach , reż. Haifaa Al-Mansour, od 18.06.13
Prawdopodobnie pierwszy film w historii Arabii Saudyjskiej wyreżyserowany przez kobietę, co samo w sobie jest ewenementem . W kraju tym niemalże nie kręci się filmów, a kobietom wolno niewiele. Obraz opowiada historię 10-letniej dziewczynki "buntowniczki", która odważyła się chodzić w trampkach i przyjaźnić się z chłopcem. Te z europejskiej perspektywy błahe gesty w muzułmańskim kraju stają się pretekstem do poruszenia tabu: dyskryminacji kobiet.
W SIECI
The Masenja Women’s Labour Camp
The Masenja Women’s Labour Camp to wstrząsający dokument o brutalnym traktowaniu kobiet w żeńskim obozie pracy w Chinach. Kobiety poddawane są w nim tak drastycznym torturom, że aż ciężko uwierzyć, gdy Liu Hua, jedna z więźniarek, mówi o swoim upokorzeniu. Du Bin, fotograf i dokumentarzysta, który zdobył się, by opowiedzieć jej historię, jest obecnie więziony.

TEATR
Kabaret Warszawski, reż. Krzysztof Warlikowski, Open’er Festival, Gdynia 03.07
Niemcy czasów Republiki Weimarskiej, Nowy Jork po 11 września i Warszawa przeglądająca się w tych dwóch czasoprzestrzeniach. Co je łączy? Czy nasze tu i teraz niesie jakieś zagrożenia dla prawa do wypowiedzi, bycia sobą? Gdzie dziś znajdują się granice wolności?
Wszystkich, którzy wybierają się na Open’erowy Kabaret, zapraszamy też do odwiedzenia naszej Akcji Letniej, gdzie m.in. zbieramy podpisy pod petycjami. Oprócz Gdyni będziemy jeszcze w Oświęcimiu (Life Festival), Węgorzewie (Seven Festival) i Kostrzynie (Woodstock).
KSIĄŻKI
Elizabeth Kerri Mahon, Skandalistki, Wyd. W.A.B
Pełne determinacji do obrony własnych przekonań, pragnień, odważne, twórcze. Wykraczały poza obowiązujące normy i stereotypy. Kobiety, których zachowanie szokowało współczesnych, dziś są ikonami walki o równe prawa. Frida Kahlo, Joanna d’Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych – przez wieki nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, sztuki i nauki.