Co jest łamane? 11/2013

WYDARZENIA
Heineken Open’er Festiwal, Gdynia 03-07.07 Seven Festival, Węgorzewo, 11-14.07
Dziesiątki tysięcy ludzi. Niepowtarzalna atmosfera. Legendarni wykonawcy. Jedne z najbardziej wyczekiwanych muzycznych wydarzeń roku. Poza okazją do świetnej zabawy oba festiwale stwarzają możliwość zaangażowania się w pomoc innym ludziom. W tym roku w ramach Akcji Letniej Amnesty działa na rzecz dwóch kluczowych kampanii: #uwolnijprawde i Stop przymusowym wysiedleniom. Do zobaczenia w Gdyni i Węgorzewie!
W ramach Open’er Festiwal warto także sprawdzić propozycję Muzeum Sztuki Nowoczesnej: MSN na Open’erze 2013
Rozmowa Rozkosz zemsty, obraz mordów, święta wojny, Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 04.07, 18:00
Przemoc i karmiące się obrazami śmierci południowoamerykańskie media nie pozwalają pozostać obojętnym. Praca Margolles – ponad 33-metrowy sznur spleciony ze 127 szwów, które użyte były wcześniej do zszycia ran po sekcjach zwłok anonimowych ofiar przemocy ulicznej w Meksyku – skłoniła do podjęcia trudnej rozmowy o kulturowej i medialnej fascynacji zbrodnią i mordem. Co jest jej motorem?
Roman Kurkiewicz rozmawiać będzie z Lechem Nijakowskim.
RE-DIRECTING: EAST / Rozmowa Nazli Gürlek i Iz Öztat, Warszawa, East Studio w budynku Laboratorium CSW, 3.07, 18:00
Jaki wpływ na współczesne wydarzenia w Turcji miała przeszłość tego kraju? W jakim stopniu oddziałuje ona na obecne praktyki i wyobrażenia kulturowe? Kwestie reprodukcji i zawłaszczenia wzorców staną się w ujęciu rozmówczyń osią dla obecnego konfliktu w Turcji. Czyż nie zaczął się on od sporu o wizję Taksim Gezi.
Rozmowa Sławomira Sierakowskiego z Agnieszką Holland i Marci Shore: Europa Wschodnia jako źródło cierpień, Warszawa, Foksal 16, II p 07.07, 20:00
Czy Europa Wschodnia to pojęcie z innego porządku niż Zachód i Rosja? Co charakteryzuje ten geopolityczny obszar, co pozwala wydzielić jego różnice kulturowe? Liczymy, że rozmowa doprowadzi do wyjaśnienia, skąd biorą się drastyczne wydarzenia, które zarówno Holland jak i Shore opisują w swoich książkach?
TELEWIZJA
Dziecięca armia. Skauci Mahdiego, reż. Bruno Ulmer, Planete+, 04.07, 11:55
Dokument opowiadający historię trzech chłopców z Libanu. Ich codzienne życie pełne jest rygoru, dyscypliny, broni i krwawych zdarzeń. Należą ruchu skautowego, co sprawia, że stają się częścią konfliktu arabsko-izraelskiego.
Zapomniane Requiem, reż. Khosrow Sinai, TVP Historia, 04.07, 13:35
Realizacja tego dokumentu zajęła 12 lat, a jego emisja była możliwa w Polsce dopiero 25 lat po premierze. Opowiada o losach polskich dzieci i kobiet w Persji podczas II wojny. Zbiór relacji świadków exodusu z 1942 roku oglądamy z pamięcią o ofiarach współczesnych konfliktów zbrojnych.
Azbestowe zagrożenie, reż. Inge Alteimer, Planete+, 05.07, 18:10
Rocznie na skutek zatrucia azbestem umiera ponad sto tysięcy ludzi. Zakazany na terenie całej Unii Europejskiej i w wielu krajach na świecie wciąż jest legalny w Chinach. Reżyserka filmu pierwsza pokazała światu zdjęcia z chińskich kopalń azbestu. Było to możliwe dzięki jej poświęceniu – zatruciu, zastraszeniom i nękaniu.
Kolumbijski łącznik, reż. Jerry Madill, Julian Higgins, HBO 06.07, 01:25
Do czego prowadzi nielegalny handel bronią i narkotykami? W Ameryce Południowej skutkują nagminnym łamaniem praw człowieka i cierpieniami tysięcy osób. Broń pod kontrolą!
KINO
Filmowa Stolica Lata 2013, Warszawa
Ponad 80 wciągających filmów – od superprodukcji po stare kino – m.in. o dyskryminacji, dialogu międzykulturowym, odpowiedzialności korporacji. Już po raz ósmy zorganizowane w stolicy. Seanse w plenerze zaplanowane są od 2 lipca do końca sierpnia.
Viramundo, reż. Pierre-Yves Borgeaud, Warszawa, Kino Luna 03.07, 18:30
Muzyczna odyseja Gilberto Gila po południowej półkuli w poszukiwaniu śladów ginącej w globalnym świecie różnorodności. Utrzymana w optymistycznym tonie opowieść o tolerancji, równości i dzieleniu się kulturą, gdzie muzyka jest realnym symbolem walki z uprzedzeniami. Polecamy!
Mój przyjaciel Wróg, reż. Eran Riklis, Kina w całej Polsce od 28.06
Konflikt libański 1982 r. Izraelski pilot zostaje schwytany przez Palestyńczyków. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca. Czy wizja powrotu do Palestyny wystarczy, by zmienić nienawiść w przyjaźń? My oglądamy z myślą o losie dzieci w konfliktach zbrojnych.
W SIECI
Protests in Instanbul
Od 27 maja tysiące obywateli Turcji protestuje przeciwko rządom premiera Erdogana. Manifestacje spotkały się z brutalną reakcją służb porządkowych. W naszej PILNEJ AKCJI wzywamy tureckie władze do ograniczenia siły stosowanej przeciw pokojowym demonstracjom, ochrony prawa do wolności zgromadzeń i wolności słowa oraz przeprowadzenia niezwłocznego, niezależnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie nadmiernego użycia siły przez służby porządkowe.

KSIĄŻKI
Pamięć Kości. Pośród umarłych w Ruandzie, Bośni, Chorwacji i Kosowie, Wyd. PWR
Relacja z prac zespołu naukowców wysłanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ m.in. do Ruandy, by zbierać dowody zbrodni, której doświadczyły setki tysięcy osób. Ich szczątki dobitnie opowiadają bezwzględną historię ludobójstwa. Pytanie “dlaczego” na zawsze pozostanie bez odpowiedzi.