Europejski Dzień Przeciwko Karze Śmierci: Kara śmierci nie jest sprawiedliwością

Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym wciąż orzeka się i wykonuje karę śmierci. Egzekucje w tym kraju są w wyjątkowo okrutne, poprzez strzał w tył głowy. Rodziny skazanych nie są informowane o dniu wykonania egzekucji i miejscu pochówku bliskiej im osoby.
“Kara śmierci jest okrutna, nieludzka i poniżająca”, mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International. “Dzięki prowadzonej od ponad trzydziestu lat kampanii na rzecz abolicji liczba krajów dopuszczających karę śmierci znacznie się zmniejszyła, jednak nie możemy zapominać, że w wielu miejscach na świecie, w tym na Białorusi, kara śmierci jest zgodna z obowiązującym prawem. Zawsze będziemy protestować, kiedy w majestacie prawa ma być zabity człowiek”.
Podpisy będą zbierane również pod petycją w obronie Fatimy Hussein Al-Badi, Jemenki niesłusznie skazanej na śmierć w procesie, który nie był zgodny z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego i rzetelnego procesu. Prawnik Fatimy wniósł wniosek do prezydenta o ułaskawienie, jednak wyrok śmierci może być wykonany w każdej chwili. Amnesty International zwróciła się z apelem do polskiej Prezydencji, aby ta zgodnie z Wytycznymi Unii Europejskiej dotyczącymi Kary Śmierci, domagała się od Jemenu niezwłocznego złagodzenia wyroku Fatimy Hussein Al-Badi oraz każdej osoby, wobec której orzeczono karę śmierci.
Przez cały poniedziałek 10 października, od godz. 9.00 do 20.00, na Nowym Świecie w Warszawie, będzie można spotkać Halinę Bortnowską oraz wolontariuszy i wolontariuszki Grupy Horyzont i Amnesty International. Przy bramie numer 48 (na wysokości księgarni Instytutu Reportażu -Wrzenie Świata-) będą zachęcać do podpisywania petycji oraz odpowiadać na pytanie związane z zagadnieniem kary śmierci.
O godzinie 20.00 w auli starego BUW-u, po pokazie filmu “Dominque’s Story”, odbędzie się rozmowa “Czy w XXI wieku musimy karać śmiercią?” z udziałem Wojciecha Hermelińskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz Draginji Nadażdin, Dyrektorki Amnesty International.
Wydarzenia związane z Europejskim Dniem Przeciwko Karze Śmierci odbędą się również w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Iławie, Katowicach, Krakowie,  Lublinie, Lublińcu, Namysłowie, Obornikach Śląskich, Poznaniu, Resku, Rzeszowie, Słupsku, Wałczu, Warszawie i Wrocławiu. W tych miastach grupy szkolne i lokalne Amnesty International oraz osoby prywatne przygotowały pokazy filmowe, warsztaty, prelekcje oraz zbieranie podpisów pod petycjami.
Petycję za zniesieniem kary śmierci na Białorusi w wersji elektronicznej można podpisać na www.amnesty.org.pl
Dodatkowe informacje:
Amnesty International, która w tym roku obchodzi 50-lecie powstania, prowadzi kampanię na rzecz zniesienia kary śmierci od 1977 roku. Wtedy tylko 16 krajów zakazywało kary śmierci niezależnie od popełnionego przestępstwa. Trzydzieści lat później liczba ta wzrosła do 90.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat 31 krajów wykreśliło karę śmierci ze swoich kodeksów karnych lub przestało ją stosować w praktyce. Jednak Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone i Jemen pozostają w czołówce państw wykonujących egzekucje. Niektóre z nich przeprowadzane są w sprzeczności z międzynarodowym systemem ochrony praw człowieka.
Liczba egzekucji zarejestrowana przez Amnesty International w 2010 roku spadła z co najmniej 714 straconych w 2009 roku do co najmniej 527 w 2010 roku, wyłączając Chiny. Podejrzewa się, że władze chińskie przeprowadziły w 2010 roku tysiące egzekucji, jednak dane dotyczące stosowania kary śmierci pozostają w Chinach utajnione.
W 2010 roku w Jemenie przynajmniej 53 osoby zostały stracone, a prawdopodobnie setki ludzi skazano na karę śmierci. Amnesty International od dawna ma zastrzeżenia co do stosowania kary śmierci w Jemenie, szczególnie jeśli chodzi o wyroki śmierci, które są ogłaszane po zakończonym postępowaniu sądowym i naruszają międzynarodowe standardy dotyczące sprawiedliwego procesu.
Amnesty International uznaje odpowiedzialność rządów do postawienia przed sądem tych, którzy popełnili przestępstwa, jednak należy to robić w zgodzie z prawem międzynarodowym i uznanymi standardami, takimi jak prawo do sprawiedliwego procesu.
Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach, uznając ją za naruszenie prawa do życia, a także formę okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania człowieka.