Give a home: Solidarność z uchodźcami w czasie globalnej serii koncertów

Jak podały dziś Amnesty International i Sofar Sounds, upamiętniając tym samym Światowy Dzień Uchodźcy, wśród tysiąca muzyków, którzy wystąpią w domach ludzi w ponad 200 miastach na całym świecie, będą m.in.  Jessie Ware, Hot Chip, Kate Tempest, The Naked and Famous, The National, Oh Wonder i Zero 7. To pierwsze tego typu wydarzenie, które ma na celu zmianę nastawienia ludzi do kwestii przyjmowania uchodźców.
Od dziś rusza strona sofarsounds.com/giveahome, na której można zapisywać się na koncerty. Seria koncertów, nazwana „Give a Home”, odbędzie się 20 września 2017 i zgromadzi uznanych i jeszcze mniej znanych artystów wraz z uchodźcami i lokalnymi społecznościami w czasie ponad 300 koncertów, w ponad 60 krajach na całym świecie. W Polsce koncerty planowane są w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Toruniu. Partnerzy VICE oraz Facebook Live będą promować live-stream z koncertów na całym świecie.
“Ponad 21 milionów ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swojego domu, kryzys związany z sytuacją uchodźców jest jedną z definiujących spraw naszych czasów”, powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

To w jaki sposób na to odpowiemy, będzie kształtować to kim jesteśmy dla kolejnych generacji. To jest moment na obronę tego co nas łączy i nie pozwolić aby strach i uprzedzenia wygrały.

Siłę muzyki i sztuki zawsze z powodzeniem wykorzystywano w słusznej sprawie, bo potrafią głęboko poruszać. Pomagają nam spojrzeć poza granice i zobaczyć to co nas łączy. To jest powód dla którego w Światowy Dzień Uchodźcy, ogłaszamy serię koncertów „Give a home”. Te wydarzenia będą okazją do refleksji nad naszym człowieczeństwem oraz do wzmocnienia naszej determinacji w stawieniu czoła temu bezprecedensowemu wyzwaniu humanitarnemu.
Pośród artystów, którzy dotychczas potwierdzili swój udział w wydarzeniach są: Above & Beyond, Bad Suns, Band of Skulls, Benjamin Francis Leftwich, Billy Bragg, Broods, Cosmo Sheldrake, D∆WN, David Arnold and Michael Price, David Wrench, Eliza & The Bear, ESKA, Fenech Soler, Flyte, Fossils, Frank Turner, Frightened Rabbit, Gorgon City, Gregory Porter, Grouplove, Hot Chip, Hudson Taylor, Indian Ocean, James Morrison, Jessie Ware, JP Cooper, Julien Baker, Kate Tempest, Kevin Ross, KT Tunstall, Lewis Watson, Lianne La Havas, Local Natives, Matthew Herbert, Megan Washington, Morcheeba, Nadine Shah, Ngaiire, Nigel Godrich, Nina Nesbitt, Nothing but Thieves, Oh Wonder, Paper Route, Parvaaz, Phoebe Ryan, POLIÇA, Public Service Broadcasting, Reverend & The Makers, Ritviz, Rodrigo y Gabriela, Rudimental, Sampa the Great, SK Shlomo, Skrat, Suli Breaks, The Fratellis, The Jezabels, The Naked and Famous, The National, The Staves, Tokio Myers, Toothless, Wild Beasts and Zero 7.
Fani muzyki otwierają swoje domy
Fani muzyki na całym świecie będą otwierać swoje domy, aby zorganizować w nich koncerty. Lokalizacje będą utrzymywane w tajemnicy do momentu zbliżania się daty koncertów. Podczas każdego wydarzenia wystąpi 2-3 artystów, a aktywiści będą rozmawiać o sposobach rozwiązania kryzysu uchodźczego.
Cykl koncertów to efekt współpracy Amnesty International, największej na świecie organizacji stojącej na straży praw człowieka, oraz Sofar Sounds, londyńskiej firmy specjalizującej się w organizowaniu potajemnych koncertów w domach ludzi na całym świecie. Sofar Sounds była już organizatorem kameralnych koncertów w takich miejscach jak: ogrody na tyłach domów w Cape Town, ustronne miejsca na ścianach klifów w Los Angeles, szklarnie w Tokio, poddasza domów w Londynie, rezydencje w Bombaju, położone na odludnych terenach farmy w Melbourne czy zaadaptowane budynki szkół w São Paulo.

Give a home urzeczywistnia wizję Amnesty International oraz Sofar Sounds o  globalnej społeczności zjednoczonej przez sprawy, które naprawdę się liczą, tak jak Sofar jednoczy tysiące ludzi na całym świecie, którzy każdego dnia dzielą się miłością do muzyki,

powiedział Rafe Offer z Sofar Sounds.
20 września, światowa muzyczna społeczność będzie razem, aby świętować pełną nadziei narrację, tą która broni i celebruje równość oraz godność wszystkich ludzi.
Fani od dziś – w Światowy Dzień Uchodźcy mogą ubiegać się o bilety na sofarsounds.com/giveahome. Za pomocą strony ludzie mogą wybrać miasto oraz wydarzenie, aby mieć szansę na wygranie dwóch biletów. Ubiegając się o bilety będą mogli wesprzeć finansowo Amnesty.
Zebrane poprzez projekt środki pozwolą na wsparcie pracy Amnesty International w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka uchodźców oraz wywierania nacisku na rządy, aby znalazły odpowiednie rozwiązanie kryzysu uchodźczego.
Globalny kryzys
Kryzys dotyka obecnie ponad 21 mln osób na świecie. Niemalże wszystkie z tych osób znajdują się poza najbogatszymi krajami, które zwyczajnie nie robią nic, aby wypełniać swoją odpowiedzialność. Obecnie zaledwie 10 z 193 krajów na świecie przyjmuje największa liczbę uchodźców.
Kampania Amnesty International “Witamy” wzywa wszystkie rządy do podjęcia dalszych kroków mających zapewnić uchodźcom należytą ochronę i umożliwić im korzystanie z praw człowieka m.in. poprzez zwiększenie bezpiecznych i legalnych dróg, przez które uchodźcy mogą uzyskać schronienie, demaskowanie prowadzonej polityki nienawiści wobec nich i zaprzestanie zatrzymywania i odsyłania ich do miejsc, w których narażeni będą na niebezpieczeństwo. Celem kampanii jest pokazanie solidarności obywateli z uchodźcami, także w ramach programów sponsorowania uchodźców realizowanych przez społeczność lokalną.