Grupa warszawska Amnesty International zaprasza do dyskusji o uchodźcach w Turcji, 14 listopada.

14 listopada w kawiarni -Cykloza- na ulicy Hożej 62 w Warszawie odbędzie się spotkanie, które ma przybliżyć ten temat.
Od godz. 15.30 goście kawiarni Cykloza będą mogli podpisywać się pod petycjami Amnesty International, adresowanymi do władz Turcji, o respektowanie przepisów prawa międzynarodowego dotyczącego ochrony uchodźców i azylantów. O godz. 18.30 zaprezentowany zostanie film dokumentalny -Nie czekaj na mnie.- (-Don-t wait for me.-) w reżyserii Nedima Hazara, który przedstawia historię uchodźców przybywających do Turcji. Po filmie o godz. 19.00 rozpocznie się dyskusja. Wezmą w niej udział m.in. Konstanty Gebert, który podzieli się swoją wiedzą o Turcji oraz Olga Maciaszek z Amnesty International, specjalistka ds. uchodźców.
Każdego roku tysiące ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i z Afryki szukając schronienia przed prześladowaniami przybywa właśnie do Turcji. W ostatnich latach krajami, z których pochodziła największa liczba uchodźców przybywających do tego kraju były: Iran, Irak, Afganistan i Somalia. Wielu z tych ludzi zostaje aresztowanych przez tureckie służby bezpieczeństwa, by następnie zostać deportowana z powrotem do kraju, z którego uciekli. Odbywa się to bez przeprowadzenia jakichkolwiek administracyjnych procedur. Ci, którym udaje się przedostać na terytorium Turcji w nielegalny sposób, starają się wędrować dalej do krajów Unii Europejskiej. Ich podróż często kończy się tragicznie w wodach Morza Egejskiego.
Amnesty International wzywa władze Turcji do wypuszczenia wszystkich uchodźców, którzy zostali nielegalnie zatrzymani przez służby bezpieczeństwa, co zostało uznane za łamanie podstawowych praw człowieka przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Turcja powinna znieść wszelkie przepisy i procedury prawa, które wprowadzają ograniczenia geograficzne dla uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, do podpisywania się pod petycją oraz do wzięcia udziału w dyskusji.
Więcej informacji pod adresem: [email protected]
Informacje również na stronie:
www.amnestywarszawa.blogspot.com.
Lub prosimy o kontakt z:
Grzegorz Żukowski
Tel.: 606 180 104
Email: [email protected]
Roman Grąziewicz
Tel.: 507706444
Email: [email protected]