Haiti: Skazani za łamanie praw człowieka nie mogą przebywać na wolności – AKCJA ZAKOŃCZONA

Louis Jodel Chamblain, we wczesnych latach 90-tych przywódca organizacji paramilitarnej FRAPH, został w 1993 skazany za zabójstwo Antoine’a Izmér’ego, pro-demokratycznego działacza i za udział w masakrze Raboteau w 1994 roku, w której zginęło około 20 osób. W obu procesach został skazany na dożywotnie przymusowe roboty.

Jean Pierre Baptiste zwany -Jean Tatoune- to inny członek FRAPH uznany za winnego w procesie o udział w masakrze Raboteau i skazany na dożywotnie roboty przymusowe.

Pozostali skazani lub oskarżeni za łamanie praw człowieka uciekli w niedzielę 29 lutego z narodowego więzienia w Port-au-Prince w atmosferze bezprawia, jaka towarzyszyła ustąpieniu prezydenta Jean’a Bertrand’a Aristide’a. AI obawia się, że mogli oni przyłączyć się do sił rebeliantów, uzyskując w ten sposób dostęp do broni i jak również do wpływowych stanowisk.

Policja i oficerowie wymiaru sprawiedliwości, świadkowie i obrońcy praw człowieka zaangażowani w dawne sprawy sądowe mogą być narażeni na odwetowe ataki ze strony tych, którym pomogli stanąć przed obliczem sprawiedliwości.

Szczegółowe informacje zawarte są w raporcie: Haiti: Sprawcy dawnych nadużyć zagrażający prawom człowieka i ponowne ustanowienie zasad prawa, 3 marca 2004.

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Prosimy jak najszybciej przesyłać listy, faksy, e-maile w języku angielskim, francuskim lub w języku ojczystym ponaglając rządy Stanów Zjednoczonych, Francji i Kanady do podjęcia działań w celu zakończenia okresu bezkarności na Haiti.

Treść listu:
Tłumaczenie:

Adresat:

 

The Honorable Colin Powell
Secretary of State
U.S. Department of State
2201 C Street, N.W.
Washington DC 20520
Fax: + 1 202 261 8577
E-mail: [email protected]

i/lub

Mr Dominique Galouzeau de Villepin
Minister of Foreign Affairs
37, Quai d’Orsay
75700 – Paris
Fax : +01 43 17 40 94

i/lub

The Honourable Bill Graham
Minister of Foreign Affairs
Lester B. Pearson Building
125 Sussex Drive
Tower A, 10th Floor
Ottawa, ON
K1A 0G2
Fax: (613)996-3443
Email: [email protected]