Iran: egzekucja dwóch niepełnoletnich przestępców.

-Międzynarodowa jednomyślność w sprawie sprzeciwu wobec skazywania na karę śmierci niepełnoletnich przestępców wynika z uznania dziecięcej niedojrzałości, impulsywności, podatności na wpływy oraz szans na resocjalizację. Ich życie nie powinno być przekreślone,- powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International w Polsce. -Wykonanie tych egzekucji, wyznaczone na kilka dni po bulwersującej egzekucji Delary Darabi, pokazuje nam, iż władze irańskie całkowicie lekceważą prawo międzynarodowe, które całkowicie zakazuje wykonywania wyroków kary śmierci na osobach, które dokonały przestępstwa przed ukończeniem 18 roku życia.-
Egzekucja Amira Khaleqi i Safara Angooti ma się odbyć dzisiaj, 6 maja w więzieniu w Evin. 
Z dostępnych informacji wynika że co najmniej 135 innych niepełnoletnich przestępców czeka obecnie w Iranie na wykonanie kary śmierci.
Według ich adwokata, Mohammada Mostafaie, Amir Khaleqi zabił mężczyznę w czasie bójki, był wtedy pod wpływem alkoholu. Amir nie pamięta całego zajścia, jednak wykazał na tyle skruchy, że sam dobrowolnie zgłosił się na policję. Miał wtedy 16 lat. Został skazany, mimo iż sąd uwzględnił fakt, że w trakcie zajścia Amir był odurzony oraz nie miał ukończonych 18 lat.
Szef sądownictwa odsunął wykonanie wyroku o dwa miesiące w lutym. Termin właśnie upłynął i egzekucja została zaplanowana na dzisiaj, środe 6 maja.
Safar Angoori dokonał przestępstwa w wieku 17 lat. Według gazety Etemad, w kwietniu 2008 roku, Safar Angooti napadł z nożem na mężczyznę, który rozmawiał z dziewczyną, o której względu ubiegał się również Safar. Utrzymuje on, iż nie miał zamiaru zabijać mężczyzny.
Według doniesień, prawnik Mohammad Mostafaie został aresztowany wczoraj rano w drodze na spotkanie z rzecznikiem prasowy Sądu, Ali Reza Jamszidim. Został wypuszczony po kilku godzinach.
Amnesty International wzywa władze Iranu do przyjęcia nowego ustawodawstwa zakazującego raz na zawsze wykonywania wyroków śmierci na nieletnich przestępcach, również tych osądzanych o morderstwo. 
Od stycznia 2009 roku w Iranie stracono przynajmniej dwie osoby, które w momencie popełnienia przestępstwa nie miały ukończonych 18 lat. Żaden inny kraj nie wykonał takiego wyroku od 2007 roku.
Członkowie Amnesty International na całym świecie będą protestować dziś pod Ambasadami Iranu, wyrażając swój sprzeciw wobec egzekucji w Iranie Delary Darabi oraz Safara Angooti i Amira Khaleqi.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International Polska
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: [email protected]
www.amnesty.org.pl