Iran: Zawieszenie ukamienowania to za mało

-To oświadczenie nie idzie wystarczająco daleko-, powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, wicedyrektor Programu ds. Bliskiego Wschodu w Międzynarodowym Sekretariacie Amnesty International. -Mamy nadzieję, że nie jest to tylko cyniczne posunięcie mające na cele uciszenie międzynarodowych protestów, bo to czasowe zawieszenie może zostać cofnięte przez Szefa Sądownictwa Iranu w każdej chwili i narazić Sakineh Mohamadi Aszitani na wykonanie egzekucji, szczególnie, jeżeli obecne postępowanie sądowe zakończy się zatwierdzeniem jej wyroku.-

-Irańskie władze muszą natychmiast podjąć kroki zmierzające do cofnięcia tego wyroku raz i na zawsze.-

We środę 8 września, rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast powiedział w państwowej telewizji Press TV, że egzekucja Sakineh Mohamadi Aszitani za cudzołóstwo została -zatrzymana-. Powtórzył on, że jej sprawa jest ponownie rozważana, jednak -przygotowanie wyroku za współudział w morderstwie jest w toku-.

Amnesty International obawia się, że irańskie władze mogą przygotowywać się do wytoczenia nowych zarzutów przeciwko niej w związku ze śmiercią jej męża Ebrahima Qaderzadeh, mimo że jej obrońca z urzędu powiedział wcześniej AI, że została oczyszczona z zarzutu morderstwa. AI nie była w stanie zapoznać się z żadnymi dokumentami ze śledztwa w sprawie jego śmierci.

-W sierpniu tego roku Sakineh Mohamadi Aszitani została zmuszona do przyznania się przed kamerami telewizji do cudzołóstwa i zaangażowania w spowodowanie śmierci męża. Jeżeli sędziowie będą teraz próbowali skazać ją na tej podstawie, karykatura sprawiedliwości w jej sprawie osiągnie kolejny poziom-. stwierdziła Hassiba Hadj Sahraoui.