Izrael musi natychmiast porzucić wszelkie plany aneksji Strefy Gazy i wysiedlenia Palestyńczyków

Izraelski rząd ujawnił plany rozszerzenia operacji wojskowej w Strefie Gazy. Obejmują one aneksję terytorium, wysiedlenie Palestyńczyków na południe okupowanej i oblężonej Strefy Gazy i umieszczenie ich w tzw. „zamkniętych strefach”. Stanowiłoby to poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Izrael nadal dokonuje aktów ludobójstwa w Strefie Gazy. Wszelkie działania Izraela mające na celu przesiedlenie Palestyńczyków na południe Strefy Gazy lub dalsze narzucanie im nieludzkich warunków życia, by zmusić ich do opuszczenia tego terytorium – poprzez bezprawny transfer lub deportację – stanowiłyby zbrodnię wojenną. Jeśli działania te zostałyby popełnione w ramach powszechnego lub systematycznego ataku skierowanego przeciwko ludności cywilnej, byłyby również zbrodnią przeciwko ludzkości.

Od października 2023 r. świat jest świadkiem kolejnych fal przymusowych wysiedleń Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Nieludzkie warunki, w jakich te przesiedlenia miały miejsce, były obliczone na fizyczne wyniszczenie Palestyńczyków żyjących w Strefie Gazy. Obecnie prawie 70 proc. Gazy jest objęte „nakazem ewakuacji” lub „strefą zakazu wstępu”.

Nowe plany Izraela wskazują na gigantyczną eskalację dotychczasowych działań. Mowa tu o zajęciu terytorium, ustanowieniu na nim „stałej fizycznej obecności” oraz wysiedleniu większości palestyńskiego społeczeństwa na czas nieokreślony.

„Te plany pokazują całkowite lekceważenie przez Izrael prawa międzynarodowego i pogardę dla praw Palestyńczyków. Amnesty International ponawia apel do Hamasu i innych ugrupowań zbrojnych o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie cywilnych zakładników. Wiele wskazuje na to, że Izrael wykorzystuje przetrzymywanie zakładników jako pretekst do usprawiedliwienia kolejnych zbrodni i kontynuacji ludobójstwa w Strefie Gazy” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.

Trwające od ponad dwóch miesięcy oblężenie, które całkowicie zablokowało dostęp do pomocy ratującej życie, w tym do żywności, leków i paliwa, jest wykorzystywane przez Izrael jako narzędzie walki. To rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Prawo bowiem jednoznacznie zabrania stosowania odpowiedzialności zbiorowej  i wymaga od wszystkich stron konfliktu umożliwienia i ułatwienia dystrybucji pomocy humanitarnej potrzebującym cywilom.

„Jakiekolwiek próby uczynienia narzędzia walki z pomocy humanitarnej i używania jej do wymuszenia opuszczenia Gazy są niedopuszczalne. Zamiast planować dalsze przymusowe przesiedlenia i  nielegalną aneksję Strefy Gazy, Izrael musi natychmiast przestać dokonywać aktów ludobójstwa, zaprzestać bezprawnej okupacji terytorium Palestyny –  zgodnie z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2024 roku –  i zakończyć apartheid wobec Palestyńczyków” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem Amnesty International dokumentującym ludobójstwo w Strefie Gazy, dostępnym tutaj.