Żołnierz wystrzeliwujący gaz obok pojazdu wojskowego.

Izrael/OTP: Ludność cywilna po obu stronach płaci najwyższą cenę za bezprecedensową eskalację działań wojennych między Izraelem a Strefą Gazy

Izraelskie siły bezpieczeństwa i palestyńskie grupy zbrojne muszą dołożyć wszelkich starań, aby chronić życie cywilów w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich – stwierdziła Amnesty International w obliczu rosnącej liczby ofiar wśród ludności cywilnej. 

Piątkowa eskalacja agresji rozpoczęła się od wystrzelenia przez Hamas rakiet w kierunku Izraela i bezprecedensowej operacji bojowników Hamasu w południowym Izraelu.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą liczbą ofiar wśród ludności cywilnej w Strefie Gazy, Izraelu i na okupowanym Zachodnim Brzegu i pilnie wzywamy wszystkie strony konfliktu do przestrzegania prawa międzynarodowego i dołożenia wszelkich starań, aby uniknąć dalszego rozlewu krwi wśród ludności cywilnej. Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym wszystkie strony konfliktu mają wyraźny obowiązek ochrony życia cywilów uwikłanych w działania wojenne – powiedziała Agnès Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International

– Celowe ataki na ludność cywilną, przeprowadzanie niewspółmiernych i masowych ataków, które zabijają lub ranią cywilów, są zbrodniami wojennymi. Izrael ma przerażającą historię bezkarnego popełniania zbrodni wojennych w trakcie poprzednich wojen w Strefie Gazy. Palestyńskie grupy zbrojne ze Strefy Gazy muszą zaprzestać brania na cel ludności cywilnej i stosowania broni masowego rażenia, jak robiły to w przeszłości, a zwłaszcza w tym przypadku. To działania równoznaczne ze zbrodniami wojennymi – dodała Agnès Callamard.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, w wyniku izraelskiego ataku odwetowego na Strefę Gazy zginęły co najmniej 493 osoby, a prawie 2751 zostało rannych (stan na 9.10.2023, g. 10:30).

Izraelskie media poinformowały o co najmniej 800 ofiarach śmiertelnych, a izraelskie ministerstwo zdrowia o ponad 2300 rannych w wyniku ataków palestyńskich grup zbrojnych (stan na 9.10.2023, g. 00:01).

Izraelskie wojsko potwierdziło mediom, że izraelscy cywile, a także żołnierze zostali uprowadzeni przez palestyńskie grupy zbrojne i wzięci jako zakładnicy. Porwania ludności cywilnej i branie zakładników są zabronione przez prawo międzynarodowe i mogą stanowić zbrodnie wojenne. Wszyscy cywile przetrzymywani jako zakładnicy muszą zostać uwolnieni natychmiast, bezwarunkowo i bez szwanku. Wszystkie osoby przetrzymywane w niewoli muszą być traktowane humanitarnie, zgodnie z prawem międzynarodowym i mieć zapewnioną opiekę medyczną. 

Należy pilnie zająć się podstawowymi przyczynami powtarzających się cykli stosowania przemocy. Konieczne jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i zakończenie trwającej od 16 lat nielegalnej blokady Strefy Gazy oraz wszystkich innych aspektów izraelskiego apartheidu narzuconego wszystkim Palestyńczykom. Rząd Izraela musi powstrzymać się od podżegania do przemocy i eskalacji napięć na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, zwłaszcza wokół miejsc kultu religijnego. Amnesty International wzywa społeczność międzynarodową do pilnej interwencji w celu ochrony ludności cywilnej i zapobieżenia dalszym cierpieniom. 

W 2021 r. Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął dochodzenie w sprawie sytuacji w Palestynie. Zakres jego kompetencji obejmuje przestępstwa na mocy prawa międzynarodowego popełnione przez wszystkie strony obecnych walk, a także zbrodnię przeciwko ludzkości w postaci apartheidu wobec Palestyńczyków. 

Kontekst

Od 2007 roku Izrael nałożył blokadę powietrzną, lądową i morską na Strefę Gazy, co dotknęło całej ludności cywilnej i w praktyce oznaczało wymierzenie kar w systemie odpowiedzialności zbiorowej.

W czerwcu Amnesty International opublikowało swoje dochodzenie w sprawie ofensywy na Strefę Gazy w maju 2023 r. Organizacja ustaliła, że Izrael bezprawnie zniszczył palestyńskie domy, często bez konieczności wojskowej, co stanowi formę zbiorowej kary wobec ludności cywilnej. 

W swoim raporcie z lutego 2022 r. Amnesty International określiła, w jaki sposób siły izraelskie dopuściły się w Strefie Gazy (a także na Zachodnim Brzegu i w Izraelu) czynów zabronionych przez Statut Rzymski i Konwencję o apartheidzie. Raport pokazuje szeroko zakrojony i systematyczny atak na ludność cywilną stosowany w celu utrzymania systemu opresji i dominacji nad Palestyńczykami, co stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości w postaci apartheidu.