Izrael / Terytoria Okupowane: Amnesty International potępia samobójcze zamachy bombowe

-Palestyńskie ugrupowania zbrojne muszą zaprzestać podobnych zbrodni i porzucić politykę rozmyślnych ataków na cywili- – stwierdziła Amnesty International.

Według doniesień do zamachu przyznały się dwa główne ugrupowania palestyńskie, Hamas i Islamski Dżihad.

Powtarzające się, rozmyślne zabójstwa cywilów dokonywane przez członków palestyńskich ugrupowań zbrojnych, stanowiące część polityki atakowania ludności cywilnej, to zbrodnia przeciwko ludzkości.

Po ostatnim ataku liczba osób, które zginęły w wyniku palestyńskich zamachów od rozpoczęcia we wrześniu 2000 roku Intifady (palestyńskiego powstania) wzrosła do ponad siedmiuset siedemdziesięciu. Większość ofiar to cywile, w tym ponad dziewięćdziesięcioro dzieci.

W tym samym czasie Izraelska armia i siły bezpieczeństwa zabiły ponad dwa tysiące stu Palestyńczyków, w tym ponad trzysta osiemdziesięcioro dzieci.

Od czasu ogłoszenia przez siły palestyńskie zawieszenia broni w końcu czerwca 2003 roku po obu stronach nastąpił zauważalny spadek przemocy. Od początku czerwca aż do 19 sierpnia zginęło sześcioro Izraelczyków i około piętnaściorga Palestyńczyków.

Tematy