Izrael: Uzbrojone grupy nie mogą wykorzystywać dzieci

Raporty donoszą, że chłopiec miał na sobie pas z materiałami wybuchowymi, co sugeruje, iż przenosił je świadomie. Według raportów izraelskiej armii mógł mieć zamiar zdetonować pas i w ten sposób popełnić samobójstwo w pobliżu żołnierzy obsadzających punkt kontrolny.

W zeszłym tygodniu na tym samym punkcie kontrolnym izraelscy żołnierze odkryli torbę z materiałami wybuchowymi u jedenastoletniego palestyńskiego dziecka. Mówi się, że chłopiec, który wielokrotnie nosił torby podróżnym z jednej strony punktu kontrolnego na drugą, nie był świadomy faktu, iż w jednej z toreb, które przewoził na swoim wózku, zawierała materiały wybuchowe.

„Amnesty International wielokrotnie potępiała samobójcze ataki bombowe oraz inne ataki na ludność cywilną zorganizowane przez palestyńskie oddziały zbrojne jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Wykorzystywanie dzieci do przeprowadzania lub pomocy w jakichkolwiek zbrojnych atakach jest rzeczą odrażającą. Wzywamy przywódców palestyńskich, aby publicznie potępili takie praktyki.”

„Palestyńskie grupy zbrojne, w tym Hamas, islamski Jihad, al.-Aqsa i Brygady Męczenników, muszą natychmiast skończyć wykorzystywanie lub jakiegokolwiek innego rodzaju zaangażowanie dzieci w działania zbrojne.”

Informacje dodatkowe

W ciągu ostatnich trzech lat były również inne przypadki, w których palestyńskie dzieci były wykorzystywane przez palestyńskie grupy zbrojne do przeprowadzenia lub prób przeprowadzenia samobójczych ataków bombowych lub innych ataków na izraelskich żołnierzy i cywilów.

W styczniu siedemnastoletni Palestyńczyk zdetonował pas z materiałami wybuchowymi podczas pościgu izraelskich żołnierzy. W wyniku detonacji zamachowiec zginął, jednakże nie zranił nikogo innego. Najwyraźniej chłopiec chciał dokonać samobójczego ataku bombowego w odwecie za zabójstwo popełnione w poprzednim tygodniu jego piętnastoletniego brata i kuzyna przez izraelską armię, przy czym żaden z chłopców nie był uzbrojony, gdy zginął z rąk izraelskich żołnierzy. Mówi się, iż dostał on pas z materiałami wybuchowymi od palestyńskiej grupy zbrojnej, islamskiego Jihadu.

Palestyńskie grupy zbrojne wywierały presję na rodziny osób, które zostały zabite w wyniku przeprowadzania ataków, w tym dzieci, aby nie potępiały, lecz przyjęły i poparły akcje krewnych.

Tematy