Kenia: Obrońcom praw człowieka grożono śmiercią za ?zdradę? ich przynależności etnicznej

Sześciu mężczyzn oraz trzy kobiety, spośród których część to czołowi działacze organizacji broniących praw człowieka, otrzymywali wiele anonimowych telefonów, smsów oraz maili z pogróżkami. W ten sposób zastraszeni, w obawie o swoje bezpieczeństwo, ukrywają się i unikają publicznych wystąpień.

Groźby zawierały m.in. zarzut o -zdradę- przynależności etnicznej.

Wszyscy – prócz jednego – adresaci pogróżek należą do plemienia Kikujusów.

Groźby są prawdopodobnie wywołane ich wypowiedziami na temat nieścisłości podczas ostatnich wyborów prezydenckich oraz naruszeń praw człowieka, jakich w całym kraju dopuszcza się policja i uzbrojone gangi – także te, złożone z Kikujusów.

Nazwiska czterech spośród obrońców praw człowieka figurują na anonimowo sporządzonej ulotce, która została rozpowszechniona wśród społeczności Kikujusów. Wymienionych jest tam ponad 25 osób, nazwanych -zdrajcami żyjącymi między nami w pokoju-. Między wierszami zawarto również wezwanie do zamordowania tych osób.

Amnesty International wzywa kenijski rząd do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obrońcom praw człowieka w Kenii oraz do podjęcia kroków w celu postawienia przed wymiarem sprawiedliwości osób, odpowiedzialnych za groźby wysunięte pod ich adresem.

Tłum.: Gabriela Cichowicz