Konkurs o Nagrodę Dziennikarską AI 2004 rozstrzygnięty!

Statuetkę odbierze Natalia Bloch za artykuł „Nie jesteśmy Buddami. Tybetański ruch na uchodźctwie”, poświęcony teraźniejszości i przyszłości walki Tybetańczyków, opublikowany w „Pulsie Świata”.

           

            Kapituła zdecydowała o przyznaniu dodatkowo trzech wyróżnień:

 

          Robertowi Stefanickiemu z „Gazety Wyborczej” za tekst „Współczucie tanim kosztem” poświęcony odszkodowaniom dla rodzin ofiar w Iraku,

          Annie Chełmińskiej i Mariuszowi Janikowi z „Pulsu Świata”, za tekst „Nieobecni” opisujący historie uchodźców wewnętrznych

          Włodzimierzowi Szczepańskiemu z „Życia Warszawy” za tekst „Gwałt- Nie widzę, nie słyszę, wolę milczeć…” poświęcony przemocy  seksualnej wobec kobiet

 

            Nagrody przyznała kapituła w składzie: profesor Andrzej Zoll – Rzecznik Praw Obywatelskich, Krystyna Kurczab-Redlich – niezależna dziennikarka, laureatka Nagrody Dziennikarskiej AI 2003, Piotr Zaremba – publicysta,  Konstanty Gebert – publicysta, Kinga Dąbrowska – prezeska Amnesty International Polska.

 

            Konkurs zorganizowano po raz trzeci, teksty poświęcone problematyce praw człowieka nadsyłać mogli dziennikarze, redakcje oraz organizacje pozarządowe.

 

            „O prawach człowieka trzeba mówić głośno, cieszymy się, że coraz więcej dziennikarzy i dziennikarek chce pisać o łamaniu praw człowieka w Polsce i na świecie” – powiedziała Kinga Dąbrowska z Amnesty International.

 

            Uroczyste wręczenie nagród  nastąpi 10 grudnia br. o godz. 20.00, w warszawskim kinie Relax, podczas otwarcia festiwalu „Prawa człowieka w filmie” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Tematy