Libia: Przymusowe zaginięcia muszą się zakończyć

Dokumet Libya: Detainees,disappeared and missing przedstawia 30 indywidualnych przypadków osób, które zaginęły od momentu rozpoczęcia protestów. Wśród nich znajdują się polityczni aktywiści i osoby podejrzane o bycie rebeliantami lub wspieranie rebeliantów.
-Wygląda to na systematyczne działania mające na celu zatrzymanie każdej osoby podejrzanej o opozycję w stosunku do pułkownika al-Kaddafiego. Zatrzymani są przetrzymywani incommunicando, a następnie przewożeni do twierdz w zachodniej Libii – powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
-Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich te osoby zostały zatrzymane, mamy wiele powodów, aby sądzić, że są ona poważnie narażone na tortury i inne formy złego traktowania.-
-Pułkownik al-Kaddafi musi powstrzymać ten skandaliczny proceder i nakazać swoim siłom przestrzeganie prawa międzynarodowego.
Zaginięcia rozpoczęły się nawet zanim protest przeciwko pułkownikowi al-Kaddafiemu zamienił się w zbrojną rebelię.
Znany bloger Atef Abd al-Qader Al-Atrash, ojciec dwójki dzieci, był widziany po raz ostatni 17 lutego na zgromadzeniu niedaleko portu w Bengazi, gdzie najprawdopodobniej został uprowadzony przez siły lojalne wobec pułkownika al-Kaddafiego. Jego krewny powiedział Amnesty International:
– Próbowaliśmy dodzwonić się na jego telefon, ale on nigdy nie odpowiadał, do czasu aż odebrał jakiś mężczyzna mówiący z zachodnim akcentem [zachodnio-libijskim] i powiedział: “to właśnie zdarza się osobom, które rzucają w nas kamieniami.” Ale -Atef nigdy nawet nie rzucił kamieniem.
W momencie gdy siły rebeliantów przejęły kontrolę nad Bengazi, a oddziały lojalne wobec Kaddafiego wycofały się z miasta, okazało się, że uprowadzili wielu protestantów, w tym dzieci. Amnesty International udokumentowała liczne przypadki osób, które były po raz ostatni widziane 20 lutego w okolicach lub wewnątrz obiektu wojskowego Kateeba al-Fadheel.
Krewny 14 letniego chłopca Hassana Mohammada al-Qata-ni powiedział Amnesty International:

– Nie spałem od czasu jego zaginięcia, nikt w mojej rodzinie nie spał; bardzo się martwimy; on jest tylko dzieckiem, nie wiemy co robić, gdzie go szukać, kogo prosić o pomoc.

W miarę rozwoju konfliktu, zaginięcia wciąż były na porządku dziennym. Wiele osób zaginęło w okolicach lub w mieście Ben Jawad, przez które przebiega front. Niektórzy są najprawdopodobniej wojownikami, inni cywilami, którzy znaleźli się tam, aby pomóc rannym, a jeszcze inni po prostu się przyglądali.
Jeden z informatorów powiedział Amnesty International, że jego krewny został uwięziony 6 marca w Ben Jawd przez siły pułkownika al-Kaddafiego, ale udało mu się zadzwonić, kiedy był transportowany z innymi więźniami do obiektu wojskowego Kateeba al-Sa-idi w Syrcie.
Następnie z numeru telefonicznego zatrzymanego zadzwonił ktoś do jego brata, który usłyszał groźbę: “Spalimy cię wraz z Twoją rodziną, Twoją matką i rodzeństwem”.
Amnesty International wezwała pułkownika al-Kaddafiego i osoby z jego otoczenia do zapewnienia natychmiastowego i niezależnego dostępu do więzionych osób w celu sprawdzenia ich bezpieczeństwa i zapewnienia im ochrony przed torturami oraz poinformowania w trybie natychmiastowym rodzin o  ich miejscu pobytu.
Organizacja wezwała osoby przetrzymujące więźniów do zapewnienia, że wszyscy zatrzymani wojownicy i osoby, które się o to podejrzewa, będą traktowane w sposób humanitarny w zgodzie z prawem międzynarodowym oraz zapewni się im natychmiastowy dostęp do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
– Pułkownik al-Kaddafi może zostać zatrzymany przez trybunał międzynarodowy za zbrodnie popełnione przez jego siły w czasie konfliktu.
– Wszystkie osoby, które zostały uwięzione tylko za pokojową działalność wspierającą protest muszą zostać natychmiast uwolnione i muszą mieć zapewniony bezpieczny powrót do domu- powiedział Malcolm Smart.
Tło wydarzeń
Przeczytaj raport Libya: detainees, disappeared and missing, który został opracowany przez specjalny zespół Amnesty International we wschodniej Libii.
Przypadki przedstawione przez Amnesty International przedstawiają najprawdopodobniej tylko niewielką część ogólnej liczby osób, które zostały uwięzione lub zatrzymane przez siły pułkownika Kaddafiego w ostatnich tygodniach. Prawdziwa liczba jest niemożliwa do oszacowania, gdyż władze w Trypolisie z zasady nie udzielają informacji na temat osób, które przetrzymują. Dodatkowo, większość terytoriów kraju nie jest dostępna dla niezależnych badaczy. Niektórzy krewni zatrzymanych obawiają się publikowania swoich prawdziwych ze strachu przed możliwymi reperkusjami.
Zagraniczni dziennikarze, którzy byli zatrzymani przez siły pułkownika al-Kaddafiego, mówili o tym, jak byli bici, atakowani i straszeni egzekucją, a w niektórych przypadkach nawet poddani udawanym egzekucjom. Wyrazili obawy co do Libijczyków, którzy byli maltretowani w czasie ich pobytu w więzieniu.
W czasie rządów pułkownika Muammara al-Kaddafiego doszło do tysięcy przymusowych zaginięć i pozasądowych egzekucji, które do tej pory nie zostały rozwiązane.