Młodzieżowy Kongres Praw Człowieka. panel dyskusyjny dot. prawa do pokojowego wyrażania sprzeciwu, w którym udział wzięli: aktywista Bart Staszewski, nauczycielka Monika Komisarczyk oraz dyrektorka Amnesty International Polska Anna Błaszczak-Banasiak. Spotkanie poprowadził Dariusz Grzemny.

Młodzieżowy Kongres Praw Człowieka

10 grudnia w Teatrze Dramatycznym w Pałacu Kultury i Nauki odbył się Kongres kończący dwuletni projekt edukacyjny “Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka”. Wydarzenie było finałem projektu, którego najważniejszym celem było budowanie wśród młodych osób oraz nauczycieli i nauczycielek wiedzy, umiejętności i odwagi do podejmowania działań w obronie praw człowieka.

Głównym założeniem Kongresu była prezentacja osiągnięć projektu „Twój głos ma MOC!” i wspólna celebracja naszych działań. Podczas wydarzenia zespoły młodzieżowe z Mińska Mazowieckiego, Poznania i Kętrzyna zaprezentowały swoje kampanie (więcej o kampaniach na naszej stronie). Nie zabrakło prezentacji działań rzeczniczych zrealizowanych w projekcie – Zofia przedstawiła nam działania dotyczące inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców – Toruńskie Szkoły z Psychologiem-Młodzi, a Ewa działania Różowej Skrzyneczki w Białymstoku.

Następnie odbył się panel dyskusyjny dot. prawa do pokojowego wyrażania sprzeciwu, w którym udział wzęły_wzieli aktywista Bart Staszewski, nauczycielka Monika Komisarczyk oraz dyrektorka Amnesty International Polska Anna Błaszczak-Banasiak. Spotkanie poprowadził Dariusz Grzemny.

Punktem kulminacyjnym Kongresu było wspólne wyjście przed Pałac Kultury i Nauki, aby rozłożyć gigantyczną flagę „Freedom” (ang. Wolność) i skandować serię haseł w imię wolności słowa i zgromadzania się. Niesamowite zdjęcia z akcji można zobaczyć w galerii poniżej.

Na koniec Kongresu można było wziąć udział w akcji artystycznej, robiąc własne wlepy z hasłami wolnościowymi z artystką MissDorys, a także napisać listy w ramach Maratonu Pisania Listów Amnesty International, który odbywał się w tym samym czasie we foyer Teatru Dramatycznego. Kongres zamknął apel o wolność wygłoszony przez dyrektorkę Amnesty International. W Młodzieżowym Kongresie Praw Człowieka wzięło udział 80 osób zaangażowanych w projekt, co dodatkowo podkreśla, że nasz głos ma rzeczywistą MOC!

Zachęcamy do przeczytania artykułu o nauczycielkach i nauczycielach biorących udział w projekcie:


program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowan przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Artykuł został opublikowany w ramach projektu „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Dowiedz się więcej o projekcie „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka