Myanmar: Dziennikarz sportowy Zaw Thet Htwe skazany na trzy lata więzienia

            Zaw Thet Htwe jest dziennikarzem popularnego birmańskiego magazynu o tematyce sportowej „Pierwsza Jedenastka”. Pierwotnie został skazany na śmierć w listopadzie 2003, ale w maju 2004 wyrok został zmniejszony do trzech lat więzienia. Presja międzynarodowa pomogła wpłynąć na złagodzenie kary. Jeśli nam pomożesz, będziemy mogli doprowadzić do jego zupełnego zwolnienia.
            Wojskowa junta oskarżyła Zaw Thet Htwe’a o zaangażowanie w “spisek” przeciwko rządowi i postawiła mu zarzut zdrady stanu.
             Amnesty International i Reporterzy Bez Granic uważają go jednak za więźnia sumienia, aresztowanego za korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi.
            Podjął on ryzyko, ujawniając nieprawidłowości w działaniu birmańskich urzędników sportowych.
            Siedmiu studentów prawa, zatrzymanych od czerwca 2003, przypuszczalnie zostało uwięzionych za założenie studenckiego związku sportowego bez oficjalnej zgody. Aung Gyi, Aung Ko Lwin, Kyaw Maung, Myo Myint Tun, Myo Than Htut, Nang Siang None I Win Htut Lwin zostali skazani na okres od siedmiu do piętnastu lat więzienia, prawdopodobnie byli też torturowani po aresztowaniu.       

W Myanmarze jest przetrzymywanych ponad 1 350 więźniów politycznych. Wielu z nich zostało aresztowanych za pokojową działalność polityczną.
           

Jak możesz pomóc Zaw Thet Htweowi i siedmiu studentom wygrać wolność-

            1. Wzywając widzów Euro 2004 TV, słuchaczy radiowych i czytelników gazet do podpisania internetowej petycji, wzywającej do ich uwolnienia na stronie: http://www.rsf.org, oraz pisząc listy na stronie http://asiapacific.amnesty.org/  Podczas Euro 2004 ich sprawie zostanie poświęcona specjalna strona.

 

             2. Namawiając dziennikarzy sportowych do wspólnego podpisania petycji.

Tematy