Zdjęcie Narges Mohammadi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2023 roku

Narges Mohammadi laureatką Pokojowej Nagrody Nobla

Narges Mohammadi, irańska aktywistka i dziennikarka, została laureatką tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Działaczka została uhonorowana za swoją działalność na rzecz praw człowieka, wolności i przeciwko uciskowi wobec irańskich kobiet. Narges Mohammadi obecnie odbywa karę pozbawienia wolności w więzieniu w Teheranie, na którą została skazana za „szerzenie propagandy przeciwko państwu”.

W przeszłości Amnesty International w swojej kampanii wyraziło wsparcie wobec działaczki, domagając się jej uwolnienia z aresztu, a w 2020 roku opublikowaliśmy list autorstwa jej męża, w którym wyraził wdzięczność wobec aktywistów zaangażowanych w sytuację w Iranie: „(…) Moja żona Narges Mohammadi i ja, jako działacze na rzecz praw człowieka, zawsze docenialiśmy poświęcenie Amnesty International na rzecz promocji praw człowieka. Dla mnie Amnesty International jest symbolem organizacji, która pragnie praw człowieka dla wszystkich ludzi. Organizacji niezależnej politycznie, która zachęca władze i inne jednostki do szanowania praw człowieka (…)”. Całość treści listu dostępna jest tutaj: List męża Narges Mohammadi do aktywistów.

Jako organizacja chroniąca praw człowieka, obserwujemy sytuację w Iranie. W raporcie powstałym z okazji pierwszej rocznicy wybuchu protestów „Kobieta, Życie, Wolność” zwróciliśmy uwagę na systemową bezkarność władz dopuszczających się zbrodni wagi międzynarodowej wobec osób sprzeciwiających się łamaniu praw człowieka w kraju. Całość raportu dostępna jest na naszej stronie: Iran: W rocznicę wybuchu powstania społeczność międzynarodowa musi upomnieć się o sprawiedliwość dla ofiar brutalnych represji.

Przypominamy również o naszych wciąż aktualnych petycjach: „NIE dla rozlewu krwi w Iranie”, w której apelujemy do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o podjęcie działań na szczeblu międzynarodowym, by pociągnąć sprawców do odpowiedzialności oraz „Powstrzymaj egzekucje na protestujących w Iranie”, w której wzywamy władze Iranu do zaprzestania egzekucji, tortur i represji wobec pokojowych demonstrantów.