Obchody 50-lecia Amnesty International w regionach.

A150_POL_RGB_CP_small1. Katowice
Katowicka Grupa Lokalna Amnesty International zaprasza bardzo serdecznie na wspólne świętowanie 50-tych urodzin Amnesty International!
W Ogrodzie Trzech Stawów 28 maja od 12:00 odbędzie się piknik urodzinowy
– W trakcie pikniku zostaną przeprowadzone warsztaty o prawach człowieka przez Grupę Edukacyjną Amnesty International,
– zakwitnie Drzewo Praw Człowieka,
– będziemy zbierać podpisy pod petycją dotyczącą białoruskich więźniów sumienia, – zdmuchniemy świeczkę na
urodzinowym torcie,
– czekają na Was także inne atrakcje. Gorąco zapraszamy na to wydarzenie!
2. Łódź
28 maja w parku “na Zdrowiu” w Łodzi odbędzie się piknik rodzinny z okazji 50 urodzin Amnesty International, na który zaprasza grupa lokalna z Łodzi.
Dla najmłodszych dzieci przewidziane są zabawy i konkursy rysunkowe oraz wspólne przyozdabianie urodzinowych laurek. Nieco starsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których dowiedzą czym są prawa człowieka, czym jest godność i dlaczego pojęcia te są tak ważne. Rodzice będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności Amnesty International w Polsce i na świecie oraz przyłączyć się do naszych działań podpisując petycję w obronie więźniów sumienia na Białorusi.
Zostanie również stworzona olbrzymia kartka urodzinowa, na której każdy będzie mógł napisać swoje życzenia dla Amnesty International.
Jednym, słowem każdy znajdzie coś dla siebie.
Początek o godz. 13:00 w parku “na Zdrowiu” w okolicach stawu.
3. Opole
28 maja pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego o godzinie 16.00 odbędą się obchody 50 urodzin stowarzyszenia.
Podczas happeningu Opolanie będą mogli:
– poznać historię powstania Amnesty International,
– bliżej zapoznać się z działalnością ruchu na rzecz praw człowieka,
– poczęstować się urodzinowym tortem,
– posłuchać znanych utworów w wykonaniu młodych i utalentowanych muzyków z I LO im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.
Na urodzinach nie zabraknie występu zespołu Mantikora, sztuczek kuglarzy i szczudlarzy. Mieszkańcy Opola będą mogli również włączyć się do wspólnego rysowania na opolskim bruku wielkiej świecy okolonej drutem kolczastym.
4. Warszawa
W sobotę 28 maja ulicami Warszawy przejedzie wyjątkowy tramwaj, w którego wnętrzu świętowane będą pięćdziesiąte urodziny Amnesty International. Początek o godz. 13.00 na Pl. Narutowicza.
W Tramwaju Praw Człowieka będzie można :
– osobiście złożyć życzenia Amnesty International i razem z działaczami/działaczkami organizacji wznieść toast za wolność,
– wyrazić swój sprzeciw wobec naruszaniu wolności słowa na Białorusi,
– podpisać się pod petycjami w sprawach więzionych białoruskich opozycjonistów,
– zobaczyć wystawę pięćdziesięciu plakatów przedstawiających akcje i kampanie Amnesty International z różnych lat działalności,
– obejrzeć występ teatru improwizowanego Klancyk, którego przedstawienia tworzone są na oczach widza, w wyniku interakcji aktorów i publiczności.
Tramwaj Praw Człowieka wyruszy o godzinie 13.00 z Placu Narutowicza.
5. Wrocław
Grupa lokalna Amnesty International z Wrocławia zaprasza w czwartek 2 czerwca na happening, w trakcie którego każdy, kto wyrazi swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka sprawi, że symboliczne Drzewo Praw Człowieka zakwitnie w centrum Wrocławia.
Akcja dotyczy problemu ubóstwa i łamania praw człowieka w zanieczyszczonym przez przemysł naftowy regionie Delty Nigru. Happening rozpocznie się o godzinie 12.00 na ul. Oławskiej we Wrocławiu.
Będzie można podpisać się pod petycją lub wysłać pocztówkę z apelem do prezydenta Nigerii o zaangażowanie w oczyszczenie Delty Nigru, wprowadzenie przepisów regulujących działalność korporacji w regionie oraz konsultowanie ich z mieszkańcami.