Pamiętamy o 19 grudnia – akcja w obronie praw człowieka na Białorusi

Minęło dwa lata od dnia, kiedy w Mińsku 19 grudnia 2010 r. reżim Aleksandra Łukaszenki zaatakował uczestników pokojowej demonstracji, którzy wyszli protestować przeciwko kolejnym sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi.
To był czarny dzień w historii tego kraju. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy ludzi, ale reżim stłumił demonstrację używając m.in. sił wojskowych. Kilku tysięcy demonstrantów pobito, wielu zostało poważnie rannych, ponad siedmiuset aresztowano, wobec ponad sześćdziesięciu rozpoczęto sprawy karne. Jeszcze przed oficjalnym zakończeniem liczenia głosów aresztowano wszystkich 8 opozycyjnych, demokratycznych kandydatów na prezydenta. Przewieziono ich, razem ze swoimi współpracownikami ze sztabów wyborczych, do aresztu KGB. Liderzy opozycji byli torturowani i poddawani innym formom okrutnego i poniżającego traktowania. Sytuację na Białorusi można porównać z tym, jak Polacy przeżywali czas po wprowadzeniu stanu wojennego w latach 80. Opozycja została rozbita, wielu działaczy wsadzono do więzień na wiele lat, nadal liczne służby specjalne obdarzone są nadzwyczajnymi uprawnieniami, każdy protest jest zakazany i brutalnie tłumiony.
Po dwóch latach w więzieniu pozostaje kandydat na prezydenta Mikołaj Statkiewicz, liderzy młodzieżowi Źmicier Daszkiewicz i Eduard Łobau. W niedopuszczalnych warunkach odbywają niesprawiedliwą karę w więzieniu kandydat do Nagrody Nobla, obrońca praw człowieka Aleś Bialacki oraz wielu innych więźniów politycznych: Wasil Parfiankou, Arciom Prakapenka, Paweł Sewiaryniec, Aleksander Franckiewicz, Ihar Aliniewicz, Mikałaj Autochowicz, Jauhien Waśkowicz, Mikałaj Dziadok, Andrej Hajdukou. Wielu także zostało zmuszonych do ucieczki z kraju, aby uniknąć tego samego losu.
19 grudnia każdy będzie mógł wesprzeć walczących o prawa człowieka na Białorusi. Podczas akcji na Placu Zamkowym będzie można napisać pocztówkę do więźniów politycznych i podpisać się pod petycją Amnesty International do Aleksandra Łukaszenki. Na placu powstanie klatka symbolizująca więzienie, w której uczestnicy pikiety będą stali trzymając portrety uwięzionych. W akcji wezmą udział bliscy więźniów politycznych, byli więźniowie oraz zaproszeni goście: polscy politycy, działacze społeczni i ludzie kultury.
Akcja odbędzie się 19 grudnia na Placu Zamkowym. Początek – 17.00. Dołącz do wydarzenia na Facebooku. Już teraz można podpisać się pod petycją Amnesty o uwolnienie więźniów sumienia na Białorusi. Kliknij tutaj i wyślij list do Aleksandra Łukaszenki.