PILNA AKCJA: Likwidacja rosyjskiej strony internetowej wspierającej młodzież LGBTI

Posiedzenie sądu w Petersburgu, na którym zapaść miała decyzja o losie prowadzonej przez Elenę Klimową strony internetowej wspierającej młodzież LGBTI, Children 404, planowane na 6 kwietnia odbyło się już 25 marca. Sąd nakazał likwidację strony. Elena Klimowa nie została poinformowana o rozprawie. Jest stroną innego postępowania, które nadal toczy się przed sądem w Niżnym Tagilu.
Postępowanie w Petersburgu zainicjowała prokremlowska organizacja młodzieżowa Młoda Gwardia, zgłaszając prokuraturze jakoby posty na stronie Children 404 w popularnym rosyjskim serwisie społecznościowym WKontaktie zawierały zakazane w Federacji Rosyjskiej treści “propagujące nietradycyjne relacje płciowe.” Ponieważ Elena Klimowa nie jest stroną w tej sprawie, nie została poinformowana o posiedzeniu sądu. Grupa lokalnych działaczy LGBTI usiłujących uzyskać jakiekolwiek informacje o sprawie sądziła, że rozprawa odbędzie się 6 kwietnia. Kiedy jednak 6 kwietnia przybyli do sądu rejonowego dla obwodu Oktiabrskij, poinformowano ich że posiedzenie odbyło się już 25 marca a sąd przychylił się do wniosku prokuratury o nakaz likwidacji strony Children 404. Z chwilą gdy decyzja sądu zostanie oficjalnie przekazana prokuraturze, prokuratura prześle ją do urzędu kontroli mediów Roskomnadzor, który umieści stronę na czarnej liście i zablokuje dostęp do niej.
W listopadzie 2014 roku moskiewski oddział Roskomnadzoru wszczął postępowanie przeciwko Elenie Klimowej, stwierdzając jakoby treści publikowane na stronie Children 404 mogły “tworzyć pozytywne nastawienie do nietradycyjnych relacji płciowych.” W styczniu 2014 Elena Klimowa została uznana za winną “propagowania nietradycyjnych relacji płciowych wśród nieletnich” i ukarana grzywną w wysokości 50 000 rubli (około 740 USD). Odwołała się od wyroku, a 25 marca sąd rejonowy w Niżnym Tagilu nakazał powtórzenie rozprawy z udziałem innego sędziego. Elena Klimowa nadal oczekuje na nową rozprawę. Decyzja sądu w Petersburgu może mieć negatywny wpływ na jej sytuację.
Prosimy o wysyłanie apeli w języku rosyjskim lub własnym:
– wzywających prokuraturę w Petersburgu do zmiany decyzji o zablokowaniu profilu Children 404 w serwisie WKontaktie;
– wzywających prokuraturę obwodu swierdłowskiego do zapewnienia Elenie Klimowej możliwości korzystania ze swobody wypowiedzi i wycofaniu oskarżeń przeciwko niej związanych z projektem Children 404.
Apele należy wysyłać do 22 maja na adres:
Prokurator Sankt Peterbsurga
Siergiej Iwanowicz Litwinienko
190000 St Petersburg
Ul.Pochtamtskaja d.2/9
Federacja Rosyjska
Fax: +7 812 318 2650
+7 812 318 2654
Prokurator Obwodu Swierdłowskiego
Siergiej Aleksiejewicz Ochłopkow
ul. Moskowskaia, 21
620219 Jekaterynburg GSP-1036
Obwód Swierdłowski
Federacja Rosyjska
Fax: +7 343 377 02 41
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze
Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej
Jurij Jakowlewicz Czajka
Biuro Prokurator generalnego
ul. B. Dmitrovka, d.15a
125993 Moskwa GSP- 3
Federacja Rosyjska
Fax: +7 495 987 58 41;
+7 495 692 17 25
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze
Z kopią na adres:
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Polsce
ul. Belwederska 49
00-761 Warszawa
fax: +48(22) 6253016
E-mail: [email protected]
Informacje dodatkowe
 
Elena Klimowa rozpoczęła projekt internetowy Children 404 w marcu 2013, po publikacji serii artykułów o nastolatkach LGBTI, aby w ten sposób udzielić im wsparcia oraz stworzyć przestrzeń, w której mogą rozmawiać o swoich problemach. Założyła również dwie grupy na Facebook-u oraz innym popularnym w Rosji serwisie, WKontaktje, gdzie członkowie grupy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, problemami, przypadkami prześladowań i niezrozumieniem, z którym stykają się każdego dnia. Mogą również poszukiwać wsparcia innych członków grupy oraz doświadczonych psychologów. Nazwa projektu odnosi się do komunikatu “404 Page not found”, który pojawia się, gdy poszukiwana strona internetowa nie istnieje – w zamiarze twórców jest to aluzja do sytuacji “nieistniejących” w Rosji osób LGBTI.
Ustawa, będąca podstawą oskarżenia przeciw Elenie Klimowej, została przyjęta w Rosji w czerwcu 2013. Zgodnie z jej zapisami “propaganda na rzecz nietradycyjnych relacji seksualnych wśród nieletnich” stanowi wykroczenie administracyjne zagrożone grzywną w wysokości od 4000 rubli (65 USD) w przypadku osób prywatnych do 1 miliona rubli (16 000 USD) w przypadku organizacji. Obywatel obcego państwa uznany za winnego promowania “nietradycyjnych relacji seksualnych” może zostać ukarany więzieniem do 15 dni oraz deportacją.
W grudniu  2013, dwójka aktywistów LGBT została ukarana grzywną na mocy ustawy “propagandowej” za akcję przeprowadzoną w Archangielsku. W lutym 2014 redaktor gazety z Chabarowska został ukarany grzywną 50 000 rubli za publikację wywiadu z wyrzuconym z pracy nauczycielem o orientacji homoseksualnej. Zdaniem sądu opublikowana wypowiedź nauczyciela, brzmiąca – “Samo moje istnienie dowodzi, że homoseksualizm jest normalny”, stanowi  “propagandę na rzecz nietradycyjnych relacji seksualnych”.
Elena Klimowa była już objęta Pilną Akcją w roku 2014