PILNA AKCJA MEKSYK: Lydia Cacho Ribeiro w niebezpieczeństwie.

Widziano też dwóch mężczyzn obserwujących biuro organizacji, w której Lydia pracuje (Centro Integral de Atención a las Mujeres). Kobieta doniosła o tym lokalnym władzom, podając numery rejestracyjne obu samochodów, okazały się jednak fałszywe. W dodatku od lutego na jej bloga (www.lydiacacho.net) wysłano kilkanaście pogróżek, m.in. taką: -Droga Lidio Cacho, przygotuj się na to, że poderżniemy ci gardło, a twoja śliczna główka znajdzie się przed twoim domem; zobaczmy na ile ci starczy odwagi- (Mi estimada lidia cacho preparate que pronto apareceras degollada, tu cabeza tan bonita afuera de tu departamento aver sie ers tan valiente).
Lydia już wcześniej była nękana i otrzymywała groźby, a w grudniu 2005 r. została nawet arbitralnie aresztowana. Wszystko to wiązało się z wydaniem książki Los Demonios del Edén (Demony Edenu), w której Lydia oskarżyła wielu wpływowych biznesmenów o związki z siatką handlu dziećmi i dziecięcą pornografią. Wskutek tej publikacji jeden z nich został aresztowany i oczekuje na proces w więzieniu.
W grudniu 2005 r. aresztowano jednak także Lydię – pod zarzutem zniesławienia. Po zatrzymaniu w Cancún przewożono ją do Puebla City. W trakcie 20-godzinnej podróży funkcjonariusze policji grozili, że ją zgwałcą, będą ją maltretować i doprowadzą do jej -zniknięcia-. W Puebla City zwolniono ją za kaucją już po kilku godzinach. Ostatecznie uwolniono ją od wszelkich zarzutów.
W maju 2007 r., kilka dni po tym, jak Lydia zeznawała na procesie jednego z biznesmenów opisanych w książce, ktoś majstrował przy jej samochodzie próbując spowodować śmiertelny wypadek. Od tamtej pory od czasu do czasu dziennikarka otrzymywała policyjną ochronę w odpowiedzi na groźby.
W listopadzie 2007 r., w orzeczeniu, które wzburzyło opinię publiczną, Sąd Najwyższy Meksyku stwierdził, że pomimo pewnych -nieprawidłowości- w trakcie zatrzymania Lydii dwa lata wcześniej, dziennikarki nie można uznać za ofiarę poważnego naruszenia praw człowieka. W marcu 2009 r. Narodowa Komisja Praw Człowieka stwierdziła jednak, że Lydia doświadczyła fizycznego i psychicznego znęcania się z rąk policjantów, którzy ją zatrzymali.
W 2007 r. Amnesty International USA przyznało Lydii Nagrodę im. Ginetty Sagan za Walkę o Prawa Kobiet i Dzieci (Ginetta Sagan Award for Women’s and Children’s Rights). Rok później otrzymała Światową Nagrodę UNESCO im. Guillermo Cano za Wkład na rzecz Wolności Prasy (UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize).
TŁO WYDARZEŃ
Dziennikarze i inni pracownicy mediów w Meksyku są poważnie narażeni na ataki lub nawet śmierć z powodu swojej pracy. Narodowa Komisja Praw Człowieka ogłosiła w maju 2009 r., że od 2000 r. zarejestrowano 50 przypadków morderstw na dziennikarzach. Dalszych siedmiu zaginęło i uznaje się ich za zmarłych. W zeszłym miesiącu odnaleziono zwłoki dwóch dziennikarzy. Odpowiedzialność za większość z tych zbrodni przypisuje się zorganizowanej przestępczości, ale sprawców z reguły nie udaje się wykryć i postawić przed sądem.
ZALECANE DZIAŁANIA
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po hiszpańsku, angielsku lub w swoim języku ojczystym, w których własnymi słowami:
– wezwą Państwo władze do ponownej oceny, czy Lydia Cacho Ribeiro jest chroniona w wystarczający sposób i zapewnienia jej takiej ochrony, która (w zgodzie z jej życzeniami) zagwarantuje jej realne bezpieczeństwo;
– zaapelują Państwo o pełne, bezstronne i natychmiastowe śledztwo w sprawie gróźb, które Lydia Cacho Ribeiro otrzymała na swoim blogu.
ADRESACI APELI
Sekretarz Spraw Wewnętrznych / Secretario de Gobernación / Secretary of the Interior
Lic. Fernando Francisco Gómez-Mont Urueta
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso,
Col. Juárez, Del. Cuauhtémoc,
México D.F., C.P.06600, MEKSYK
Fax:   +52 55 5093 3414
E-mail:  [email protected]
Nagłówek: Szanowny Panie Sekretarzu / Se-or Secretario / Dear Secretary
Prokurator Generalny Republiki / Procurador General de la República / Attorney General of the Republic
Lic. Eduardo Medina-Mora Icaza
Procuraduría General de la República
Av. Paseo de la Reforma n- 211-213, Piso 16
Col. Cuauhtémoc, Delegación Cuauhtémoc
México D.F., C.P. 06500, MEKSYK  
Fax:  +52 55 5346 0908
Nagłówek: Szanowny Panie Prokuratorze Generalny / Se-or Procurador General / Dear Attorney General
KOPIE DO
Organizacja praw człowieka
ARTICLE 19 Mexico
Medellín 33 Col. Roma
México D.F. 06140, México
[email protected]
Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
ul. Starościńska 1 B, m. 4-5, 02-516 Warszawa
Faks: 022 646 42 22
Email: [email protected]
Prosimy o wysyłanie apeli najpóźniej do 17 lipca.
Pilna Akcja Nr 137/09
AI Index: AMR 41/028/2009
Tłumaczenie: Aleksandra Szkudłapska
Korekta i redakcja: Marcin Natorski