Pilna Akcja Nigeria: tysiącom ludzi grozi przymusowa eksmisja

28 sierpnia w osiedlu Njemanze pojawiły się ekipy rozbiórkowe w towarzystwie policji i żołnierzy. Według danych UN-HABITAT, około 45 000 ludzi mieszka w zagrożonych osiedlach Njemanze i Abonnema Whart, mieszczących się w Port Harcourt (stolicy stanu Rivers). Tysiącom mieszkańców obu osiedli grozi przymusowa eksmisja. Niektórzy z nich mieszkają tam od 15 lat lub nawet dłużej. Wiele z zagrożonych osób twierdzi, że rząd stanowy w niewłaściwy sposób prowadził konsultacje w sprawie zaplanowanych eksmisji. Gubernator stanu Rivers ogłosił, że przewiduje odszkodowania jedynie dla właścicieli domów, a nie dla ich lokatorów czy właścicieli budynków postawionych bez oficjalnego zezwolenia. Mieszkańcom zagrożonych osiedli nie zapewniono odpowiednich mieszkań zastępczych.
Nabrzeże Port Harcourt to jedna z najgęściej zaludnionych części tego miasta. Gubernator stanu wielokrotnie powtarzał, że rozbiórki na nabrzeżu mają na celu -oczyszczenie terenu i ograniczenie działalności przestępczej-. Eksmisje powinny być dla rządu środkiem ostatecznym, nie mogą pełnić roli kary. Rząd powinien sprawdzić wszystkie realne alternatywy dla eksmisji i unikać użycia siły lub przynajmniej je zminimalizować.
Według UN-HABITAT eksmisja mieszkańców Njamanze i Abonnema ma zrobić miejsce dla inwestycji -Silverbird Showtime-. Umowa wstępna zawarta między rządem stanu Rivers a firmą Silverbird Ltd zakłada zapewnienie -pokojowej ewakuacji i przesiedlenia obecnych mieszkańców-.
Rząd stanu Rivers złamał swoją własną Ustawę o Planowaniu i Rozbudowie z 2003 roku. Zgodnie z tym prawem powinien on ustanowić -Radę Rewaloryzacji Obszarów Miejskich-, która uznałaby nadbrzeżne osiedla za -obszar modernizacji-, dla którego zostałby opracowany plan modernizacji. Na mocy tego prawa rząd powinien też zapewnić wszystkim eksmitowanym mieszkańcom lokale zastępcze. Nie wykonano żadnej z tych czynności.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI po angielsku lub w swoim własnym języku:
– wzywających gubernatora stanu Rivers do natychmiastowego zatrzymania wszystkich przymusowych eksmisji i zapewnienia, że nikt nie będzie pozostawiony bez dachu nad głową;
– wzywających gubernatora do przeprowadzenia rzetelnych konsultacji z mieszkańcami, a jeżeli okaże się, że z braku realnej alternatywy nie da się uniknąć eksmisji, do uszanowania prawa mieszkańców do należytego powiadomienia o eksmisji i otrzymania odpowiednich mieszkań zastępczych.
PROSIMY O WYSYŁANIE APELI PRZED 9 PAŹDZIERNIKA 2009 DO:
 
Gubernatora stanu Rivers
Rotimi Amaechi
Government House
Port Harcourt, Rivers State
Nigeria 
Email: [email protected] [email protected]
Nagłówek: Your Excellency/Wasza Ekscelencjo
Kopie do:
Ministra budownictwa i rozwoju miejskiego
Dr. Hassan M. Lawal,
Federal Ministry of Works, Housing and Urban Development
9th Floor, federal Secretariat Towers
Shehu, Shangari Way
Abuja, Nigeria
 
Ambasady Federalnej Republiki Nigerii
ul. Starościńska 1B m.17, 28 i 29, 02-516 Warszawa
fax: (0-22) 542 41 13
e-mail: [email protected]
INFORMACJE DODATKOWE
Liczba mieszkańców Port Harcourt gwałtownie wzrosła z niemal 215 000 w 1973 roku do ponad 835 000 w roku 2006. Aglomeracja Port Harcourt liczy około 1,2 mln mieszkańców. W 2000 roku rząd stanu Rivers rozpoczął przygotowanie planów rozwoju miejskiego. Plan rozwoju aglomeracji Port Harcourt przyjęty w kwietniu 2009 roku ma na celu -ustanowienie nowego porządku miejskiego-. Rząd kupił budynki legalnie postawione na obszarach nadbrzeżnych od ich właścicieli, przez co stał się gospodarzem dla zamieszkujących je lokatorów.
Osiedla Njemanze i Abonnema Wharf znajdują się w promieniu 2 kilometrów od miejsca planowanej inwestycji -Silverbird Showtime-. W jej skład wchodzi 8-salowe kino otwarte w kwietniu 2009 i planowane budynki komercyjne, w tym park rozrywki, centrum konferencyjne, centrum handlowe i hotel. Rząd stanu Rivers zapewnia 20 procent finansowania tej prywatnej inwestycji, otrzymując w zamian 20 procent zysków. Według oczekiwań wydzierżawi on ziemię firmie Silverbird na 99 lat. Zgodnie z umową wstępną tereny, o których mowa, zostaną poddane -odnowie-.
Według informacji UN-HABITAT, jeżeli rząd stanu Rivers wykona planowaną rozbiórkę 41 osiedli położonych na nabrzeżu Port Harcourt, ucierpi co najmniej 200 000 ludzi. UN-HABITAT szacuje, że -sam projekt Silverbird Showtime wymaga oczyszczenia terenu, który obecnie zamieszkuje między 100 000 a 150 000 ludzi-.
W dniu objęcia urzędu, 27 października 2007, gubernator Ameachi powiedział, że -podczas [jego kadencji], rząd podejmie szereg działań, które mogą wymagać od wszystkich poświęceń dla dobra ogółu. Wytężone prace konstrukcyjne, rozbiórka nielegalnych struktur itp. z pewnością będą bolesne i niewygodne, ale powinniśmy traktować je jako nasz wkład w budowę lepszego społeczeństwa. Planowana rozbiórka osiedli na nabrzeżach zaproponowana przez poprzedni rząd zostaje tym samym wstrzymana. Uważamy, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie należy dokładnie rozważyć obawy mieszkańców tych obszarów-. Kilka miesięcy później gubernator ogłosił rozbiórkę nabrzeży. Pierwsze rozbiórki wykonano w czerwcu 2008. W ubiegłym roku gubernator Ameachi wielokrotnie powtarzał, że zamierza rozebrać wszystkie budynki istniejące na nabrzeżach.
Przez przymusową eksmisję rozumie się usunięcie ludzi z ich domów lub zajmowanej przez nich ziemi wbrew ich woli bez ochrony prawnej i innych zabezpieczeń.
Pilna Akcja: 228/09; Indeks AI: AFR 44/043/2009; Wydano: 28.08.2009
Tłumaczenie: Aleksandra Szkudłapska; Korekta i redakcja: Marcin Natorski