Pilna Akcja: Ośrodek dla migrantów zagrożony

Około 80 członków społeczności lokalnej Lecherii w stanie Meksyk zebrało się 11 grudnia i domagało się zamknięcia ośrodka dla emigrantów San Juan Diego. Według protestujących ośrodek i jego sąsiedztwo jest źródłem problemów, takich jak narkotyki czy handel ludźmi. Protestujący zablokowali główną drogę do ośrodka na ponad godzinę.
Niektórzy z nich rozebrali cztery prowizoryczne schronienia, zbudowane przez emigrantów przy torach kolejowych, kilka metrów od ośrodka dla emigrantów, oraz podłożyli ogień pod rzeczy należące do emigrantów. Według pracowników ośrodka, kilkoro protestujących obrażało ich oraz próbowało ich uderzyć.
13 sierpnia, grupa ok. 30 osób ze społeczności lokalnej w Lecherii, zebrała się przed ośrodkiem dla imigrantów San Juan Diego nawołując do jego zamknięcia. Zagrozili spaleniem ośrodka, jeśli nie zostanie zamknięty oraz tym, że sami wyrzucą emigrantów. Krzyczeli “pozbądźcie się ośrodka dla imigrantów” (“fuera la casa de migrante”).
Protestujący pozostali przed ośrodkiem przez sześć godzin. Władze nie zapewniły odpowiedniej ochrony schroniska, nie informował też społeczności lokalnej o tym, że schronisko zajmuje się pomocą humanitarną.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku hiszpańskim lub w języku ojczystym:
– Wyrażając zaniepokojenie bezpieczeństwem personelu, wolontariuszy oraz migrantów w ośrodku San Juan Diego w Lecherii, po kolejnym proteście;
– Wzywając do natychmiastowego zapewnienia ochrony, zgodnie z oczekiwaniami personelu oraz innych zagrożonych osób w ośrodku;
– Wzywając władze do wzmocnienia bezpieczeństwa w Lecherii w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom Lecherii, jak i przebywającym w ośrodku migrantom.
PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI DO 24 STYCZNIA 2012 DO:
Minister Spraw Wewnętrznych
Dr. Alejandro Poiré Romero
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtémoc
México D.F., C.P.06600, MÉXICO
Fax: (+52) 55 5093 3414
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/ Estimado
Se-or Secretario
Gubernator stanu Meksyk
Eruviel Avila Villegas
Lerdo Poniente Numero 300,
Primer Piso, Puerta 216,
Palacio Del Poder Ejecutivo,
Colonia Centro, CP 50000
Toluca, Estado de México, México
Fax: (+52) 722 2760046
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/ Estimado Gobernador
Oraz kopie do:
Albergue San Juan Diego
Cerrada de la Cruz # 15
Esquina con Av. 11 de Julio y Vías del ferrocarril
Col. Lecheria
CP 54680, Tultitlán
Estado de Mexico
México
Prosimy także o przesłanie kopii do przedstawicieli dyplomatycznych akredytowanych w Polsce:
Ambasada Meksykańskich
Stanów Zjednoczonych
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (22) 311 29 00; fax (22) 311 29 01
e-mail: [email protected] W przypadku wysyłania apeli po wskazanym terminie prosimy o kontakt z sekcją lokalną. To trzecia aktualizacja Pilnej Akcji  UA 16/11.
Więcej informacji na: PILNA AKCJA: MIGRANCI I PRACOWNICY SCHRONISKA SĄ ZAGROŻENI

INFORMACJE DODATKOWE

Setki tysięcy nielegalnych imigrantów (nie posiadających oficjalnych dokumentów podróżnych) z Ameryki Środkowej i Południowej, każdego roku przejeżdża przez Meksyk , usiłując dostać się do Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich zostaje zatrzymanych przez władze Meksyku i odesłanych do kraju pochodzenia. Amnesty International niedawno odwiedziła Meksyk, w reakcji na raporty dotyczące łamania praw człowieka nielegalnych emigrantów. W trakcie wizyty Amnesty International stwierdziła, że wielu z nich zostało porwanych przez gangi handlujące ludźmi, nierzadko z cichym przyzwoleniem lokalnych władz. Bierność w kontekście nadużyć w stosunku do emigrantów, daje przyzwolenie na wzrost nadużyć, a to bez względu na zapewnienia władz o respektowaniu praw emigrantów.
Obrona praw człowieka może być w Meksyku niebezpiecznym zajęciem. W ciągu ostatnich kilku lat, wielu aktywistom grożono śmiercią, zastraszano czy prześladowano. Obrońcy praw człowieka, w szczególności lokalni duchowni i pracownicy świeccy, którzy prowadzą sieć ośrodków oferujących pomoc humanitarną, są podstawowym oparciem dla emigrantów. Obrońcy często grają kluczową rolę w rejestrowaniu nadużyć władz stanowych i osób indywidualnych czy grup oraz namawiają emigrantów do domagania się sprawiedliwości. Ci, którzy wstawiają się za nielegalnymi emigrantami, są często celem ataków. Niektórym z nich grożono śmiercią, a ośrodki były atakowane. W stosunku do innych rozpętano kampanie oszczerstw i niesłusznie oskarżano o przemycanie ludzi.
Amnesty International przygotowała film dokumentujący problemy emigrantów w Środkowej Ameryce, podróżujących przez Meksyk. Można go obejrzeć na www.youtube.com/invisiblesfilms