PILNA AKCJA: Obawy o zdrowie sudańskiego aktywisty

Bushra Gamar Hussein Rahma został zatrzymany bez postawienia zarzutów czy rozpoczęcia procesu, w Chartumie, stolicy Sudanu,  25 lipca 2011. Przebywa obecnie w bloku ogólnym więzienia Kobar w północnym Chartumie, gdzie umieszczono go w styczniu decyzją Prokuratora Generalnego. Władze odmawiają mu dostępu do adwokata, a rodzina widziała się z nim po raz ostatni 25 marca 2012. Według niepotwierdzonych informacji poddawano go torturom oraz innym formom okrutnego traktowania.
Bushra Gamar Hussein Rahma cierpi na astmę i chorobę serca. W więzieniu zapadł również na szereg innych schorzeń, w tym wypadnięcie dysku. Przyczyną pogarszającego się stanu jego zdrowia są złe warunki w więzieniu oraz  dwukrotny strajk głodowy, podjęty we wrześniu i październiku 2011. Pomimo chorób Bushra Gamar Hussein Rahma nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej i nie miał możliwości spotkania z lekarzem. Pozostawione bez leczenia jego schorzenia są niezwykle groźne.
Bushra Gamar Hussein Rahma jest technikiem rentgenologiem i założycielem HUDO – organizacji rozwoju i praw człowieka w prowincji Południowy Kordofan, skąd pochodzi. Wcześniej był dyrektorem sudańskiej organizacji rozwoju społecznego SUDO w regionie Darfur, oraz członkiem Ludowego Ruchu Wyzwolenia SPLM w Darfurze od roku  2006 do 2008. Pochodzi z ludu Nuba, licznej grupy etnicznej Południowego Kordofanu.
Prosimy o pilne pisanie apeli w językach arabskim, angielskim lub własnym:

– Wzywających władze do bezzwłocznego umożliwienia Bushrze Gamar Hussein Rahma kontaktu z adwokatem i rodziną oraz zapewnienie mu opieki medycznej;
– Wzywających władze do zapewnienia Bushrze Gamar Hussein Rahma ochrony przed torturami i innymi formami okrutnego traktowania oraz wszczęcia dochodzenia w sprawie domniemanych tortur;
– Wzywających władze do oskarżenia Bushry Gamar Hussein Rahma o uznane przestępstwo lub uwolnienia go;
APELE PROSIMY WYSYŁAĆ DO 22 LIPCA 2012 NA ADRES:
Prezydent
HE Omar Hassan Ahmad al-Bashir
Office of the President
People-s Palace
PO Box 281
Khartoum
Sudan
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/  Your Excellency

Minister Sprawiedliwości
Mohammed Bushara Dousa
Ministry of Justice,
PO Box 302
Al Nil Avenue,
Khartoum,
Sudan
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency
Z kopią do:
Minister Spraw Wewnętrznych
Ibrahim Mohamed Hamed
Ministry of Interior
PO Box 873
Khartoum, Sudan
Email: [email protected]
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/  Your Excellency

Najbliższe przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Republiki Sudanu
Kurfürstendamm 151, D-10709 Berlin
tel. + 49 30 890 69 822
fax + 49 30 894 09 693
e-mail: [email protected]  Internet: www.sudan-embassy.de 

INFORMACJE DODATKOWE

Aresztowanie i uwięzienie Bushry Gamar Hussein Rahma zbiegło się z innymi przeprowadzonymi przez władze sudańskie zatrzymaniami intelektualistów, aktywistów i osób uważanych za członków ruchu SPLM w Sudanie Północnym. Konflikt zbrojny trwa w Południowym Kordofanie od czerwca 2011, między siłami rządowymi oraz zbrojnym ugrupowaniem opozycyjnym SPLM-N, którego członkami w Południowym Kordofanie są przede wszystkim Nuba. Od tego czasu władze dokonywały wielu aresztowań członków SPLM-N, osób uważanych za członków SPLM-N oraz osób pochodzących z ludu Nuba, który władze uznają za zwolenników SPLM-N. Więzienie bez procesu, zarzutów, kontaktu z adwokatem i rodzina jest normą.
Sytuacja w Południowym Kordofanie, w tym sytuacja ludu Nuba, była przedmiotem spotkań i projekcji podczas Life Festival 2012:
https://amnesty.org.pl/amnesty-international-na-life-festivalu-2012/
www.lifefestival.pl