PILNA AKCJA: Sprawcy przemocy przeciw Romom muszą zostać osądzeni.

W październiku 2012 roku 11-letni chłopiec był świadkiem ataku na swoją matkę, Paraskevi Kokoni i kuzyna Kostosa, 23 latka, który jest upośledzony umysłowo. Kiedy wychodzili ze sklepu, podeszła do nich grupa mężczyzn, którzy następnie pobili ich kłodami zabranymi z pobliskich torów. Atak miał miejsce na głównym placu miasta Etoliko w zachodniej Grecji.

Paraskevi i Kostas ucierpieli w wyniku ataku fizycznie i psychicznie. Rodzina czuła się zagrożona i przeniosła się do innego miasta w okolicy.

Atak był motywowany nienawiścią etniczną, która jest rozpowszechniona w miejscowości. Społeczność romska była wielokrotnie atakowana przez miejscowych mężczyzn, z których część jest powiązana z grupami skrajnie prawicowymi. W 2012 i 2013 roku grupy atakowały domy romskie, terroryzowały mieszkańców i niszczyły ich własność. Część Romów odniosła obrażenia, wielu w strachu przeniosło się do innego miasta. Romowie twierdzą, że nieliczni policjanci obecni na miejscu nie reagowali w wystarczający sposób. 1 kwietnia ruszył proces przeciwko trzem oskarżonym.

Wyślij e-mail wzywający ministra sprawiedliwości Grecji do zapewnienia sprawiedliwości ofiarom przestępstw z nienawiści lub kartkę solidarnościową do Paraskevi Kokoni.

Charalampos Athanassiou, Minister Sprawiedliwości:  [email protected]

Dear Minister

In October 2012, two innocent individuals Paraskevi Kokoni and Kostas Theodoropoulos were attacked in ? what they believe to be ? a racially motivated attack against them for being Roma.

Right now, three of the men recognized as the attackers are facing trial. We urge you to send a strong message that hate crimes are not tolerated in Greece by ensuring that:

Those responsible for the attack are convicted and both the hate-motive for this attack and the wider anti-Roma atmosphere and mob racist attacks in the village of Etoliko in August 2012 and January 2013 are taken into consideration in the sentencing of these crimes.

– All hate crimes are fully and effectively investigated, including by taking all steps to unmask the hate motive and ensuring that motive is duly taken into account in the prosecution and sentencing of their perpetrators

Tekst polski:

Szanowny Panie Ministrze,

W październiu 2012 roku dwie niewinne osoby,Paraskevi Kokoni i Kostas Theodoropulos ,ucierpiały w ataku który, jak uważają, był atakiem motywowanym nienawiścią rasową wobec Romów.

W tym momencie trzech mężczyzn oskarżonych o atak staje przed sądem. Apelujemy, by wysłał Pan silny sygnał, że przestępstwa z nienawiści nie będą w Grecji tolerowane. Prosimy aby zapewnił Pan, że:

Osoby odpowiedzialne za przestępstwo, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, a motyw nienawiści rasowej oraz szersza atmosfera antyromska i ataków na Romów w Etoliko w siepniu 2012 i styczniu 2013 roku zostaną wzięte pod uwagę podczas formułowania wyroku.

Wszystkie przestępstwa z nienawiści powinny być w pełni i efektywnie zbadane, co oznacza, że motyw nienawiści jest odpowiednio zidentyfikowany i wzięty pod uwagę w orzekaniu o winie i karze sprawców.]

Kartki solidarnościowe prosimy wysyłać na adres:

Amnesty International

Greek Section

Sina 30, 10672

Athens, Greece

(For Paraskevi Kokoni)

Proponowany tekst wiadomości dla Paraskevi w załączniku poniżej.

Foto: Paraskevi Kokoni