Polska: Groźba zastosowania art. 7 TUE to krok w dobrą stronę

– Zastosowanie artykułu 7 byłoby bezprecedensowym posunięciem. Dzisiejszy mocny przekaz, że Unia Europejska jest bliska podjęcia takiego kroku, przyjmujemy z zadowoleniem jako wyraz powagi z jaką Unia Europejska podchodzi do ataków na niezależność sądownictwa w Polsce – powiedziała Iverna McGowan, dyrektorka Biura ds. Instytucji Europejskich Amnesty International.
– Nieustanne wysiłki Prawa i Sprawiedliwości by rozmontować system równowagi i wzajemnej kontroli władz weszły w fazę krytyczną. Prokuratura i Trybunał Konstytucyjny są już pod polityczną kontrolą rządu, a wejście w życie aktualnie procedowanych ustaw oznaczałoby całkowite przejęcie sądownictwa przez polityków. Konsekwencje dla przyszłości polskiego wymiaru sprawiedliwości byłyby bardzo poważne i głęboko niepokojące.
– Choć jest to krok w dobrym kierunku, Unia Europejska i jej kraje członkowskie muszą udowodnić, że nie jest to jedynie pusta groźba i spełnić swoją zapowiedź, jeśli Polska będzie szła dalej tą drogą – dodała McGowan.

Zdjęcie: Grzegorz Żukowski