Justyna Wydrzyńska rozmawia z mediami tuż po zapadnięciu wyroku w jej sprawie przed sądem w Warszawie 14 marca 2023. Foto: Piotr Rojewski Foto: Piotr Rojewski

Polska: Skazanie aktywistki ściganej za pomoc w aborcji to fatalna prognoza na przyszłość

Po skazaniu aktywistki Justyny Wydrzyńskiej na 8 miesięcy ograniczenia wolności przez prace społeczne za pomoc ciężarnej kobiecie w dostępie do tabletek aborcyjnych w Polsce, Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, powiedziała:

„Dzisiejszy wyrok skazujący dla Justyny Wydrzyńskiej to przekroczenie kolejnej granicy i przygnębiający przykład represji wobec aktywistek w Polsce. Kobiety i dziewczęta w naszym kraju będą płaciły wysoką cenę za obronę praw reprodukcyjnych”.

„Ta sprawa – w Polsce, gdzie aborcja jest niemal całkowicie zakazana – ma niebezpieczny precedensowy charakter i pokazuje tragiczny w skutkach obraz konsekwencji tak restrykcyjnych przepisów” – dodała z kolei Agnès Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International.

„Justyna nigdy nie powinna być postawiona przed sądem, ponieważ to, co zrobiła, nigdy nie powinno być traktowane jako przestępstwo. Wspierając kobietę, która poprosiła o pomoc, Justyna okazała współczucie. Broniąc prawa do bezpiecznej aborcji w Polsce, Justyna wykazała się odwagą. Dzisiejszy wyrok nie pokazuje ani jednego, ani drugiego. Wyrok skazujący musi zostać unieważniony” – dodała Anna Błaszczak-Banasiak.


Zdjęcie w nagłówku: Justyna Wydrzyńska rozmawia z mediami tuż po zapadnięciu wyroku w jej sprawie przed sądem w Warszawie 14 marca 2023. Foto: Piotr Rojewski

Działaj Teraz!

Stań w obronie Justyny wspierającej osoby potrzebujące aborcji!

Czytaj więcej na ten temat na stronie Stań w obronie prawa do aborcji