Justyna Wydrzyńska, ABorcyjny Dream Team, Aborcja Bez Granic Zdjęcie: Karolina Jackowska

Polska: Zarzuty wobec aktywistki oskarżonej o „pomoc w aborcji” muszą zostać wycofane

Przed kolejną rozprawą Justyny Wydrzyńskiej w Warszawie, Amnesty International oświadcza, że zarzuty wobec aktywistki, której grozi do trzech lat więzienia za pomoc ciężarnej kobiecie w dostępie do tabletek aborcyjnych w Polsce, muszą zostać wycofane.

W listopadzie 2021 roku obrończyni praw człowieka Justyna Wydrzyńska została oskarżona o “pomoc w przeprowadzeniu aborcji” oraz “posiadanie nieautoryzowanych leków z zamiarem wprowadzenia ich na rynek”. To pierwsza sprawa w Europie, w której aktywistka jest ścigana za pomoc w aborcji poprzez dostarczenie tabletek do aborcji farmakologicznej.

“Proces Justyny Wydrzyńskiej ma miejsce, gdy zagrożenie dla prawa do aborcji na świecie wzrosło w wyniku decyzji Sądu Najwyższego USA o uchyleniu orzeczenia Roe v. Wade. To przypomnienie, że nasze prawa do życia, do zdrowia, do integralności cielesnej i autonomii wciąż nie są traktowane jako oczywiste. Musimy i jesteśmy gotowi walczyć o nasze prawa tak długo, jak będzie to konieczne i wszędzie tam, gdzie będzie to niezbędne” – powiedziała Agnès Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International.

“Cokolwiek innego niż natychmiastowe wycofanie wszystkich zarzutów wobec Justyny Wydrzyńskiej będzie stanowić w Polsce niebezpieczny precedens. Będzie to również zachęcający sygnał dla innych rządów, które starają się ograniczyć działalność aktywistów na rzecz praw aborcyjnych. I efekt mrożący dla tych, którzy prowadzą kampanie na rzecz autonomii ciała i prawa do dostępu do bezpiecznych aborcji”.

“Nikt nie powinien być uznawany za przestępcę ani ścigany za pomoc komukolwiek w uzyskaniu bezpiecznej aborcji. Zakaz bezpiecznej aborcji zabija co roku tysiące kobiet i dziewcząt na całym świecie”.

Aborcja jest w Polsce legalna tylko wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety albo gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Przeprowadzenie własnej aborcji lub posiadanie tabletek aborcyjnych do samodzielnej aborcji nie jest w polskim prawie przestępstwem, ale każdej osobie lub lekarzowi, który pomoże w aborcji poza dwoma dozwolonymi przypadkami, grozi do trzech lat więzienia. 

“Skontaktowała się ze mną kobieta w rozpaczliwej sytuacji. Powiedziała mi, że jej agresywny mąż próbuje ją powstrzymać przed aborcją. Jej historia poruszyła moje serce, gdyż sama miałam podobne doświadczenia. Czułam, że muszę jej pomóc” – powiedziała Justyna Wydrzyńska.

“Osoby, które potrzebują aborcji w Polsce powinny móc uzyskać rzetelną i bezstronną informację o bezpiecznych aborcjach, powinny mieć dostęp do pomocy i wsparcia. Nikt nie powinien być ścigany za okazanie współczucia i solidarne działanie. Ani ja, ani nikt inny”. 

Rozprawa Justyny Wydrzyńskiej jest zaplanowana na godzinę 9.30 (GMT) 14 lipca 2022 roku w Sądzie Rejonowym Warszawa Praga Południe.

Kontekst

Justyna Wydrzyńska jest doulą, która wspiera innych w czasie ciąży, i jedną z założycielek Aborcyjnego Dream Teamu, kolektywu aktywistów_ek, który prowadzi kampanię przeciwko napiętnowaniu aborcji w Polsce i oferuje bezstronne porady dotyczące aborcji zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Aborcyjny Dream Team jest częścią Aborcji bez Granic, ogólnoeuropejskiej sieci, która zapewnia informacje, doradztwo, finansowanie i praktyczne wsparcie dla osób w Polsce i innych krajach, które potrzebują aborcji za granicą lub dostępu do wiarygodnych źródeł internetowych leków aborcyjnych.

W okresie od stycznia 2021 do stycznia 2022 roku z Aborcją bez Granic skontaktowało się ponad 32000 osób w Polsce, co stanowi pięciokrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Organizacja wsparła ponad 1,5 tys. osób w wyjeździe za granicę w celu aborcji. W ostatnich miesiącach telefony z prośbą o pomoc nasiliły się, ponieważ tysiące uchodźczyń uciekających z Ukrainy przybywa do Polski, potrzebując seksualnej i reprodukcyjnej opieki zdrowotnej.

Ponad 110 000 osób w 18 krajach podjęło akcję wzywającą polskiego Prokuratora Generalnego do wycofania wszystkich zarzutów wobec Justyny Wydrzyńskiej, dekryminalizacji aborcji i zapewnienia dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji bez dyskryminacji.


Zdjęcie w nagłówku: Justyna Wydrzyńska. Copyright: Karolina Jackowska