PRAWA CZŁOWIEKA ŁAMANE SĄ W CISZY

Kiedy prawa człowieka łamane są w ciszy, nic się nie zmieni, a ci, którzy dopuszczają się nadużyć, nadal będą to robić. Jako Amnesty International działamy dla zmiany. Dajemy głos tym, którzy go nie mają. Upominamy się o sprawiedliwość dla każdego człowieka.

W przypadku wszystkich konfliktów zbrojnych na całym świecie, również w Ukrainie, nasze pełne zaangażowanie i wysiłki skupiają się na prawach ludności cywilnej.

Ich głosy nie mogą pozostać bez echa, a zbrodnie wobec nich nie mogą pozostać bezkarne. Dlatego od pierwszych dni inwazji zbieramy dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne i inne naruszenia praw człowieka i prawa humanitarnego oraz domagamy się postawienia przed sądem osób za nie odpowiedzialnych.

Działaj teraz!

Domagaj się sprawiedliwości dla skrzywdzonych przez rosyjską agresję na Ukrainę!

Wezwij polski rząd do wzmocnienia działań na rzecz uchodźców i uchodźczyń oraz do zaangażowania na rzecz sprawiedliwości dla ludności cywilnej Ukrainy

Nasze raporty

“On już nie wróci. Zbrodnie wojenne w północno-zachodnich rejonach obwodu kijowskiego”
Raport dokumentuje bezprawne ataki lotnicze na Borodziankę oraz pozasądowe egzekucje w innych miejscowościach takich jak Bucza, Andrijiwka, Zdwiżiwka i Worzel. Amnesty International stwierdziła, że w Borodziance co najmniej 40 cywilów zostało zabitych w nieproporcjonalnych i masowych atakach, które zniszczyły całą dzielnicę i pozbawiły tysiące ludzi dachu nad głową. W Buczy oraz kilku innych miastach i wsiach położonych na północny zachód od Kijowa Amnesty International udokumentowała 22 przypadki bezprawnych zabójstw dokonanych przez siły rosyjskie, z których większość była ewidentnymi egzekucjami pozasądowymi.
Zobacz raport
“Każdy może umrzeć w każdej chwili: ataki bez rozróżniania celu sił rosyjskich w Charkowie w Ukrainie“
Raport dokumentuje, w jaki sposób siły rosyjskie spowodowały śmierć i zniszczenia na szeroką skalę, bezustannie bombardując dzielnice mieszkalne Charkowa w trakcie inwazji rozpoczętej pod koniec lutego 2022 roku. Podczas szeroko zakrojonego śledztwa Amnesty International znalazła dowody na to, że siły rosyjskie wielokrotnie używały amunicji kasetowej typu 9N210/9N235 oraz min narzutowych, które ze względu na brak możliwości rozróżniania celu są objęte zakazem zawartym w traktatach międzynarodowych.
Zobacz raport
„Dzieci: Atak na Doniecki Akademicki Obwodowy Teatr Dramatyczny w Mariupolu w Ukrainie”
Obszerne śledztwo wykazało, że rosyjskie siły zbrojne popełniły zbrodnię wojenną, atakując 16 marca 2022 r. teatr dramatyczny w Mariupolu w Ukrainie zabijając co najmniej tuzin osób, ale prawdopodobniej o wiele więcej. Amnesty International stwierdziła, że atak niemal z pewnością został przeprowadzony przez rosyjski myśliwiec, który zrzucił dwie 500-kilogramowe bomby. Ładunki uderzyły blisko siebie i zostały zdetonowane jednocześnie.
Zobacz raport
„»Kiedyś miałem dom«:
Doświadczenie starszych osób w obszarze wojny, przesiedleń i dostępu do zakwaterowania w Ukrainie”
Inwazja Rosji na Ukrainę dotknęła wszystkie grupy społeczne bez względu na wiek, jednak to osoby starsze są szczególnie narażone na jej dramatyczne konsekwencje. Wiele z nich jest zmuszonych zostać na terenach dotkniętych wojną. Narażone są tym samym na krzywdę i niebezpieczne warunki życia, mieszkając w poważnie zniszczonych budynkach. Ci, którym udało się uciec, przebywają często w przepełnionych państwowych domach opieki.
Zobacz raport
„»Jak konwój więzienny«:
przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej przez Rosję i nadużycia podczas procedury «filtracji»”
Raport szczegółowo opisuje jak Rosyjskie wojska i kontrolowane przez Rosję siły wbrew woli przeniosły ludność cywilną z okupowanej Ukrainy do Rosji lub kontrolowanych przez nią terytoriów. Podczas tego procesu dzieci oddzielono od rodzin. Stanowi to poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Cywile opowiedzieli Amnesty International, jak zmuszano ich do przechodzenia przez uwłaczające procesy przesiewowe – znane jako „filtracja” – które w wielu sytuacjach wiązały się z arbitralnym zatrzymaniem, torturami i innym przejawami nieludzkiego traktowania.
Zobacz raport

Dowiedz się więcej o tematach związanych z wojną w Ukrainie

Solidarni z Ukrainą
Jesteśmy z Wami - Amnesty Ukraina. Photo by: Wolfgang Schwan/Anadolu Agency via Getty Images
Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na prawa człowieka i życie milionów ludzi
Czytaj więcej
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce
An Ukrainian family walks towards the Medyka-Shehyni border crossing between Ukraine and Poland as they flee the conflict in their country, near the Ukrainian village of Tvirzha, some 20km from the border, on February 28, 2022. Photo by DANIEL LEAL/AFP via Getty Images
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce Uchodźcy, którzy uciekli przed wojną, nadal są narażeni na łamanie praw człowieka.
Czytaj więcej
Біженці з України в Польщі
Punkt pomocowy w hali Tesco, tłum osób stoi lub siedzi na składanych łóżkach w ogromnej hali, 6 marca 2022, Przemyśl.
Біженці, які втекли від війни, продовжують стикатися з порушеннями прав людини.
Читати далі
Szkoła dla wszystkich
Wesprzyjmy dzieci i młodzież z Ukrainy! Pokażmy nauczycielom i nauczycielkom, że nie są sami!
Czytaj więcej
Школа для всіх
Kraków, 30 marca 2022, dzieci, które uciekły przed wojną bawią się na placu zabaw.
Підтримаймо дітей та молодь з України! Покажемо вчителям, що вони не самі!
Czytaj więcej