Prezydent Ugandy podpisał ustawę zaostrzającą kary za homoseksualizm

– Ta bardzo agresywna ustawa to zamach na prawa człowieka Ugandyjczyków i nigdy nie powinniśmy byli dojść do tego momentu – powiedziała Michelle Kagari, Zastępczyni Dyrektora ds. Afryki Amnesty International.
– Ustawa instytucjonalizuje nienawiść i dyskryminację wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych w Ugandzie. Jej wejście w życie to smutny moment w historii kraju – dodała.
Ustawa o zwalczaniu homoseksualizmu idzie dalej niż dotychczasowe prawo i jeszcze mocniej kryminalizuje stosunki seksualne między osobami tej samej płci oparte na obopólnej zgodzie. Za niektóre przewinienia grozi teraz dożywocie. Ustawa dołącza do listy przestępstw "promocje homoseksualizmu", co bezpośrednio przyczyni się do pogorszenia sytuacji obrońców praw człowieka i pracowników ochrony zdrowia. To zamach na prawa zawarte w konstytucji Ugandy.
Uganda zaostrzyła znacząco swoje prawo w ostatnim czasie. W przeciągu 6 miesięcy uchwalono ustawę o ochronie porządku publicznego, o zwalczaniu pornografii, a w tym momencie ustawę o zwalczaniu homoseksualizmu.
Przeczytaj reportaż Wojciecha Karpieszuka i Agaty Grzybowskiej "Zabić geja" o niebezpieczeństwie na jakie narażone są osoby LGBTI w Ugandzie>>