Solidarność z Romami z Miercurea Ciuc

Fotis Filippou, członek kampanii w zespole ds. UE
Siedem lat później mieszkają tam nadal, żyjąc w zatłoczonych metalowych kontenerach
i budach, w warunkach, które nie chronią ich przed gorącem, wilgocią, zimnem i deszczem. Śpią i jedzą otoczeni przez wydobywający się z oczyszczalni ścieków zapach odchodów ludzkich, odczuwalny szczególnie latem.
Od siedmiu lat rząd Rumunii i władze lokalne miasta Miercurea Ciuc ignorują tę sytuację – nie udało im się znaleźć rozwiązania dla tych romskich rodzin. Zostały po prostu wyrzucone z centrum miasta i porzucone, na marginesie. Zostały zapomniane przez swój rząd i władze miasta.
Aktywiści Amnesty International z całego świata organizowali na ich rzecz kampanie i przypominali władzom o przestrzeganiu międzynarodowych postanowień dotyczących praw człowieka. Ponad 70 000 osób wysłało swoje apele do władz lokalnych Miercurea Ciuc i instytucji rządowych.
Tysiące innych cały czas wysyła listy i e-maile prosząc władze o wysłuchanie Romów z Miercurea Ciuc i przystosowanie tego miejsca do mieszkania oraz przedstawienie planu integracji, który pozwoli romskim rodzinom żyć godnie i cieszyć się prawami człowieka, które im przysługują.
Rumuńskie władze mogą przeciwdziałać tej niesprawiedliwości i naprawić całe zło, które miasto uczyniło tym ludziom, którzy zostali siłą przesiedleni siedem lat temu.
Amnesty International w Holandii uczciło siódmą rocznicę przymusowego przesiedlenia Romów z Miercurea Ciuc filmem, który został użyty w kampanii dotyczącej sprawiedliwości i godności, przeprowadzonej na ulicach Amsterdamu.
http://www.youtube.com/watch?v=ZxSCvi6TzII&feature=share
Dwa krótkie filmy Gyuri i Jeden dzień, również opowiadają historię romskich mieszkańców ulicy Primaverii oczami dzieci i młodej pary.
http://www.youtube.com/user/AmnestyInternational#p/u/24/oPtanFJFDuU
http://www.youtube.com/user/AmnestyInternational#p/u/8/g3Np0gYi6AY
Tutaj możesz wysłać apel o sprawiedliwość dla romskich rodzin: http://www.amnesty.org/en/appeals-for-action/roma-families-forcibly-evicted-romania