Trójmiasto: Akcja z okazji ’16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet’ oraz ‘Cities for life’

’16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet’
W piątek o 15 rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Meksyku w sprawie sytuacji w mieście Ciudad Juarez. W ciągu 15 lat ponad 500 kobiet zostało tam zamordowanych, a kilkaset wciąż uznaje się za zaginione. Na odnajdywanych po miesiącach czy latach ciałach wyraźnie widoczne są ślady tortur, maltretowania i gwałtów, świadczące o tym jak brutalnie przed śmiercią porwane kobiety były traktowane. W petycji apelujemy do władz Meksyku o niezwłoczną interwencję, która zakończyłaby trwający od 1993 roku zbrodniczy proceder.
Jak wynika ze statystyk, co trzecia kobieta na świecie była ofiarą przemocy. Aby dobitnie zaprezentować tą informację trzy nasze wolontariuszki stanęły obok siebie trzymając plakat traktujący na ten temat. Dwie z nich wyglądały normalnie, trzecia zaś ucharakteryzowana była na ofiarę przemocy – duże okulary zasłaniające twarz, poranione usta i ręka na temblaku wyglądały na tyle sugestywnie, że ludzie co chwila zatrzymywali się, aby zobaczyć czego dotyczy happening. Bardzo ułatwiło to pracę pozostałym wolontariuszom, którzy zbierali podpisy pod petycjami.
Pomimo mroźnej pogody i tego, że akcja odbywała się w piątkowe popołudnie jesteśmy bardzo zadowoleni z jej rezultatów. W ciągu niewiele ponad godziny zebraliśmy 150 podpisów, zainteresowaliśmy przechodniów tematem i zasygnalizowaliśmy, że trójmiejska Amnesty działa nie tylko w Gdańsku. Zdjęcia z akcji można zobaczyć TUTAJ.
‘Cities for life’
‘Cities for life’ to międzynarodowa akcja, podczas której manipulując światłem wyrażamy nadzieję na zniesienie wykonywanej jeszcze w wielu krajach kary śmierci. Odbywa się ona 30 listopada dla upamiętnienia zniesienia kary ostatecznej w pierwszym kraju świata – Wielkim Księstwie Toskanii w 1786 roku. Do około 760 miast na całym świecie, które zaangażowały się w ‘Cities for life’, dołączyło w tym roku także Trójmiasto.
Akcję wiąże się zazwyczaj z charakterystycznymi dla danego miasta punktami, takimi jak budynki czy ulice. W Trójmieście miejscami takimi są plaże, tak więc postanowiliśmy wybrać się na Brzeźno aby tam zaakcentować, że jesteśmy przeciwni karze ostatecznej. Używając 120 zniczy ułożyliśmy na piasku dużą i widoczną ze sporej odległości flagę Amnesty – była na tyle widowiskowa, że niezrażeni zimnym powietrzem ludzie co rusz pochodzili, aby zobaczyć czym się zajmujemy.
Nasze starania uwiecznione zostały w obietywie jednego z członków Amnesty Trójmiasto – Łukasza Kruka. Zdjęcia między innymi jego autorstwa można obejrzeć w naszej GALERII. Naprawdę warto – robią wrażenie 😉
I jak zwykle to nie ostatnie słowo z naszej strony! 😉
Monika Kowalczyk & Mikołaj Kania
Amnesty International Trójmiasto