Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Angel Kmiecik

W działaniach społecznych jest siła. Nie zawsze na dużą skalę tak jakbyśmy oczekiwali, ale nawet małe działania mają sens, bo możemy zmieniać nasze lokalne środowisko i uświadamiać kolejne osoby, które będą krzewić te postawy w kręgu swoich znajomych. – przekonuje Angel Kmiecik, aktywista z trójmiejskiej grupy lokalnej

Od kiedy działasz w Grupie lokalnej Amnesty International?
Od stycznia 2016 roku. Ciężko mi uwierzyć, że to już cztery lata odkąd jestem związany z Amnesty International i działaniami na rzecz praw człowieka.

Jaka kampania Amnesty International najmocniej do Ciebie przemawia?
Wszystkie kampanie, które prowadzi AI są dla mnie w pewien sposób ważne, ale jeśli miałbym wybrać jedną to byłaby to #NIEnawiść. Ważne jest by uświadamiać ludzi czym jest mowa nienawiści, hejt czy przestępstwa z nienawiści oraz do czego rosnąca nienawiść i dyskryminacja może doprowadzić – przykładem jest tegoroczny Marsz w Białymstoku, który mocno mnie poruszył. Właśnie ze względu na falę nienawiści jakiej doświadczyły osoby uczestniczące.

Niepokoi mnie też, że z roku na rok zauważamy coraz więcej nienawiści do osób z grup mniejszościowych dlatego myślę też, że ta kampania będzie jeszcze przez długi czas aktualna. Marzy mi się też w związku z tą kampanią więcej edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach gdzie mowa nienawiści, hejt i wykluczenie potrafią być na porządku dziennym.

Jakie jest największe osiągnięcie Grupy lokalnej w Trójmieście
Mieliśmy tyle akcji przez okres mojego działania, że aż ciężko wybrać! Osobiście jestem dumny z Żywej Biblioteki, którą współorganizowaliśmy wraz z inną organizacją. Był to pierwszy projekt w Amnesty, który samodzielnie koordynowałem i do tej pory dobrze to wspominam. Drugą ważną inicjatywą dla mnie była Akademia Praw Człowieka – cykl warsztatów antydyskryminacyjnych dla młodzieży. Naprawdę świetnym uczuciem jest patrzeć na młodych ludzi, którzy dzięki przekazywanej przez nas wiedzy zaczynają być bardziej wrażliwi na to co się obecnie dzieje oraz nabierają chęci do działania.

Warto Twoim zdaniem angażować się w działania społeczne?
Oczywiście! W działaniach społecznych jest siła. Nie zawsze na dużą skalę tak jakbyśmy oczekiwali, ale nawet małe działania mają sens, bo możemy zmieniać nasze lokalne środowisko i uświadamiać kolejne osoby, które będą krzewić te postawy w kręgu swoich znajomych. I ludzie, których się poznaje poprzez zaangażowanie. To poczucie, że istnieją osoby, które myślą tak samo jak ty i chcą działać by świat był coraz lepszy. Naprawdę cieszę się, że mogłem dołączyć do Amnesty i poznać tyle nowych, wspaniałych ludzi, którzy inspirują mnie do dalszego działania.

Chcesz dowiedzieć się jak możesz włączyć się w nasze działania? Odwiedź: www.amnesty.org.pl/uwaga-akcja/grupy-lokalne/ i znajdź najbliższą grupę lokalną Amnesty International.