Udostępnij swoją wolność z okazji 25-lecia Amnesty w Polsce

Stowarzyszenie Amnesty International zostało zarejestrowane w Polsce 6 czerwca 1990 roku, ale pierwsze akcje miały miejsce już w czasach PRL, gdy działania organizacji były zakazane. 25 lat temu powstanie organizacji wspierali m.in. działacze demokratycznej opozycji, budujący w Polsce podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Od tamtego czasu Amnesty International każdego dnia podejmuje działania, domagając się przestrzegania praw człowieka w Polsce i na świecie. Aktualnie około 3500 członków i członkiń stowarzyszenia wspólnie z 7 milionami osób wspierających Amnesty International na całym świecie dobrowolnie poświęca swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami łamania praw człowieka. Podstawowym orężem Amnesty International są pokojowe działania – kampanie informacyjne, badania i dokumentowanie przypadków naruszeń praw człowieka oraz edukacja praw człowieka. W 2001 roku warszawska grupa Amnesty International zapoczątkowała Maraton Pisania Listów. To ważna data w historii organizacji – projekt spotkał się z bardzo szerokim odzewem i obecnie jest to największa akcja na rzecz praw człowieka na świecie.
Rozpoczęcie obchodów 25-lecia działalności Amnesty International w Polsce nastąpi 21 maja br. podczas konferencji prasowej, będącej jednocześnie inauguracją akcji społecznej pod hasłem “Wolność-Udostępnij”.
Amnesty International opublikuje filmy, na których ambasadorzy opowiadają, co dla nich oznacza wolność. Jednocześnie w mediach społecznościowych blogerzy, muzycy i aktorzy wesprą działania identyfikując się z projektem “Wolność-Udostępnij” na swoich profilach na Facebooku i Twitterze. Jubileuszowy komunikat Amnesty International Polska pojawi się także w mediach, które zaangażowały się akcję oraz w kinach. Wszystko po to, aby zachęcić Polaków do wsparcia organizacji w walce o swobody obywatelskie i przestrzeganie praw człowieka na świecie. Osoby zainteresowane działalnością Amnesty zostaną przekierowane na stronę internetową, na której można dowiedzieć się, jak wspierać aktualne projekty.
Chcemy pokazać i wytłumaczyć Polakom, na czym opierają się nasze działania i zachęcić
do włączenia się w prowadzone przez nas akcje. Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Mam nadzieję, że akcja spotka się z dużym zainteresowaniem, a każdy, kto się do niej przyłączy okaże wsparcie nie tylko samej organizacji, ale przede wszystkim osobom, na rzecz których działamy
– skomentowała akcję Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Główne obchody 25-lecia Amnesty International Polska odbędą się w sobotę, 23 maja, podczas Walnego Zgromadzenia członków i członkiń Stowarzyszenia, którzy zadecydują o dalszych działaniach ruchu w Polsce i wybiorą nowe władze. Wśród wyjątkowych gości będzie Aleś Bialacki, białoruski opozycjonista, na rzecz którego Amnesty International prowadziła kampanię. Wspólnie wzniesiemy toast za wolność.
Wolność to dla Polaków temat znacznie bardziej aktualny, niż dla wielu innych narodów. Naszą akcją chcemy przekazać prostą prawdę: Polska wygrała walkę o wolność, ale nadal istnieją powody, aby walczyć o nią dla innych i my możemy się do tej walki przyłączyć. Skoro od ponad 25 lat cieszymy się wolnością, dlaczego się nią nie podzielić? – dodała Draginja Nadaždin.
Koncepcję projektu “Wolność-Udostępnij” przygotowała agencja reklamowa TBWA, która odpowiada także za opracowanie materiałów związanych z akcją. TBWA PR jest odpowiedzialne za działania media relations, w tym organizację konferencji prasowej inaugurującej projekt. Dom mediowy MediaCom Warszawa współpracował przy opracowywaniu koncepcji, a także zaplanował media i odpowiadał za pozyskanie powierzchni do kampanii. Agencje połączyły także siły z Amnesty International Polska w celu zaangażowania ambasadorów i partnerów projektu.
Z uwagi na społeczny charakter działań Amnesty, które swoje istnienie zawdzięcza pracy wolontariuszy i datkom od darczyńców, wszystkie działania w ramach akcji “Wolność-Udostępnij” opierają się na współpracy niekomercyjnej.
Wśród osób, które zdecydowały się wesprzeć działania w ramach projektu “Wolność-Udostępnij” są Monika Borzym, Max Cegielski , Mirosław Chojecki, Artur Domosławski, Grzegorz Miecugow, Jacek Pałasiński, Józef Pinior, Aga Zaryan, Beata Sadowska, Grażyna Wolszczak, Wojciech Tochman, Tymon Tymański, Henryk Wujec, Robert Matera i Krzysztof Grabowski z zespołu “Dezerter” oraz zespół Illusion.