USA: Dekret o zamknięciu Guantanamo to duży krok naprzód

-To bezsprzecznie jest ważny krok we właściwym kierunku-. Czas i szczegóły tej operacji są teraz najważniejsze – procesy lub zwolnienia ponad 240 więźniów powinny mieć miejsce już dawno- – powiedziała Khan.
-Czyniąc z Gunatanamo priorytet swoich pierwszych 48 godzin urzędowania, Prezydent Obama wysyła światu sygnał, że Stany Zjednoczone zamykają ciemny rozdział swojej historii.-
Podpisany dziś dekret nakazuje zamknięcie miejsca zatrzymań -tak szybko, jak to praktycznie możliwe, i nie później niż na rok od wydania tego dekretu-.
Amnesty International uważa, że -tak szybko, jak to praktycznie możliwe- powinno oznaczać, że jest pilne, biorąc pod uwagę, że zatrzymani, którzy nie zostali o nic oskarżeni, powinni być wypuszczeni już kilka lat temu.
-Stany Zjednoczone przeznaczyły na ten nieprzemyślany eksperyment spore zasoby zarówno na początku, jak i przez siedem lat funkcjonowania obozu. Teraz powinny przeznaczyć odpowiednie środki, aby zapewnić szybkie i zgodne z prawem zamknięcie całej sprawy.-
-Kampania prowadzona przez ostatnie lata przez Amnesty International i inne organizacje przyniosła owoce. Mamy nadzieję, że inne błędy popełnione przez ostatnie lata w imię walki z terroryzmem również zostaną naprawione- – powiedziała Khan.