USA, Nebraska: Egzekucja Careya Moore’a zablokowana

2 maja Sąd Najwyższy Stanu Nebraska zablokował egzekucję Carey-a Moore-a, który miał zostać stracony na krześle elektrycznym w dniu 8 maja. Moore został skazany na śmierć w 1980 r. za zamordowanie w sierpniu 1979 r. dwóch mężczyzn w Omaha. 49-letni mężczyzna, który miał w momencie popełnienia zbrodni 21 lat, zaniechał składania apelacji. W Nebrasce nie przeprowadzono egzekucji od 10 lat.

Nebraska to jedyny w USA stan, w którym wszystkie egzekucje przeprowadzane są przy użyciu krzesła elektrycznego. W 2004 roku zmieniono liczbę impulsów elektrycznych z czterech na jeden 15-sekundowy impuls o mocy 2450 V. W kwietniu 2007 r. Departament Więziennictwa ujawnił, że protokół został zmieniony ponownie i wymagane jest zastosowanie 20-sekundowych impulsów. Według nowych zasad należy odczekać 15 minut przed sprawdzeniem czy skazaniec nie żyje. 30 kwietnia senator Ernie Chambers wezwał stanowy Sąd Najwyższy, aby zawiesił egzekucję do czasu rewizji protokołu egzekucyjnego. W liście skierowanym do Sądu senator napisał: -Sprawa ta jest tak poważna, a wokół protokołu egzekucyjnego istnieje tak wiele niejasności i niepewności – co, w mojej opinii, może być przyczyną -spartaczonej- egzekucji – że sąd musi być absolutnie pewien, iż 8 maja nie dojdzie do skandalicznego fiasko, którego rozmiary i rozgłos przyciągnęłyby uwagę CNN i całego świata-.

Trzy dni później Sąd Najwyższy Stanu Nebraska zablokował egzekucję. Przewagą czterech głosów do trzech orzeczono, że -na własny wniosek- Sąd ponownie przeanalizował wyrok skazujący Carey-a Moore-a na śmierć. Sąd uznał, że -działał pochopnie- wydając wyrok śmierci przed rozstrzygnięciem czy wykorzystanie krzesła elektrycznego podczas egzekucji jest zgodne z konstytucją. Decyzja ta miała zostać podjęta w ramach innej sprawy, która trafi do Sądu we wrześniu 2007 r. W orzeczeniu Sąd zaznaczył, że -w przypadku uznania przez Sąd stosowania krzesła elektrycznego za niezgodne z konstytucją, wówczas niezaprzeczalnie dopuścilibyśmy zaledwie kilka miesięcy wcześniej do okrutnej i nietypowej kary. Szkody wyrządzone panu Moore-owi oraz spójności procesu prawnego byłyby nieodwracalne… Celem zawieszenia egzekucji jest uniemożliwienie państwu popełnienia czynu, który budzi sprzeciw i który może zostać uznany za nielegalny w zbliżającym się postępowaniu-.

Przewodniczący Sądu był jednym z sędziów, którzy nie podpisali się pod zarządzeniem. Potępił decyzje o zawieszenie egzekucji w sytuacji, gdy oskarżony o nie prosił. Orzekł, że -nie jest nam znany żaden przypadek, w którym sąd zawiesił egzekucję [bez] prośby o jej wstrzymanie… ze strony skazanego-. Niemniej jednak niewielka większość, która przegłosowała zarządzenie, utrzymywała, że chociaż Moore zaniechał ponownych apelacji, -jesteśmy niemniej zobowiązani zapewnić legalność wyroków śmierci w Nebrasce… Mimo że szanujemy niezależność oskarżonego, niezwykle poważna decyzja, jaką jest przeprowadzenie egzekucji człowieka, nie może być uzależniona od jego woli. Musimy przestrzegać naszego obowiązku, jakim jest zagwarantowanie legalnego i zgodnego z konstytucją egzekwowania kary śmierci, bez względu na życzenia oskarżonego i niezależnie od sytuacji-.

Gubernator stanu Nebraska, Dave Heineman, zarządzenie Sądu skomentował pokrótce: -Ten niespotykany aktywizm sędziów odjął mi mowę-.