Walka o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią trwa

27 lipca zakończyła się konferencja ONZ w Nowym Jorku, której wynikiem miało być uchwalenie Traktatu o Handlu Bronią. Niestety, mimo iż decyzja o jego uchwaleniu była na wyciągnięcie ręki, w ostatniej chwili największy światowy producent i eksporter broni – Stany Zjednoczone – odroczył jego przyjęcie, żądając więcej czasu na rozpatrzenie proponowanego tekstu traktatu. Decyzję Stanów Zjednoczonych poparły m.in.: Chiny i Rosja oraz jedne z najokrutniejszych reżimów – Iran, Korea Północna i Syria. Na świecie w wyniku użycia broni co minutę ginie człowiek – Amnesty International uważa, iż odraczanie tak ważnej decyzji jest więc dosłownie zabójcze.
Od marca br. Amnesty International prowadziło ogólnoświatową kampanię na rzecz Traktatu o Handlu Bronią, zbierało również podpisy pod apelem o uchwalenie efektywnego Traktatu. Na całym świecie ponad 620 000, a w samej Polsce 13 710 osób poparło nasze działania! Kolejna szansa na przyjęcie Traktatu będzie w październiku na konferencji ONZ. Poparcie dla Traktatu deklaruje 90 państw.
Aby wezwać Prezydenta i rząd Stanów Zjednoczonych do jak najszybszego poparcia silnego i efektywnego Traktatu o Handlu Bronią, aktywiści Amnesty International przekażą zebrane przez siebie w Polsce podpisy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych przy wejściu od al. Ujazdowskiej o godzinie 11:30 w czwartek, 16 sierpnia. Zapraszamy na oficjalne przekazanie podpisów! Jednocześnie przypominamy, że niedozwolone jest robienie zdjęć budynkowi Ambasady Stanów Zjednoczonych.