Wolność dla Białorusi – koncert

Brygada Kryzys, Tymon Tymański & The Transistors, R.U.T.A., Deriglassoff, to tylko niektóre gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które zagrają na koncercie charytatywnym “Wolność dla Białorusi” na rzecz wolności słowa i pomocy dla opozycjonistów w tym kraju. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany stowarzyszeniom pomagającym walczyć o wolność słowa i prawa człowieka na Białorusi.
To nie pierwszy raz, kiedy polscy artyści włączają się w walkę o wolność słowa i prawa człowieka na Białorusi. Rok temu media obiegła sensacyjna wiadomość o aresztowaniu Tymona Tymańskiego w Mińsku. W rzeczywistości chodziło o aresztowanie wielokrotnie represjonowanego Źmiciera Daszkiewicza – lidera białoruskiego opozycyjnego ruchu “Młody Front”. Daszkiewicz został wtedy skazany na dwa lata pobytu w kolonii karnej za rzekome napastowanie przechodniów. Ostatnio jego kara został przedłużona o rok za “złe” zachowanie w więzieniu.

– Mimo wielu lat i starań tysięcy ludzi, wolność słowa na Białorusi to wciąż mit. Działania opozycjonistów kończą się najczęściej karami surowego więzienia, czy zsyłką do obozów pracy. Dochodzi do kuriozalnych przypadków, takich jak aresztowanie pod koniec lipca tego roku studenta Antona Surjapina, którego władze chcą zamknąć na 7 lat w więzieniu za opublikowanie w Internecie zdjęcia misia trzymającego transparent w obronie wolności słowa. Nie godzimy się na to i chcemy wspierać tych wszystkich ludzi – mówi Tymon Tymański, pomysłodawca koncertu.
– By pomóc, potrzebne są jednak pieniądze na adwokatów, na finansową pomoc rodzinom więźniów sumienia, na walkę z reżimem i walkę o wolność słowa. Dlatego postanowiliśmy zorganizować charytatywny koncert i zagrać dla Białorusi, aby po raz kolejny przypomnieć o tym, co się dzieje w tym kraju i w ten sposób zebrać potrzebne fundusze na pomoc tym wszystkim, których reżim bezkarnie zamyka w więzieniach za mówienie prawdy – dodaje Tymon Tymański.
Koncert poprowadzą Piotr Kędzierski i Michał Migała. Podczas zaplanowanego na pięć godzin koncertu na scenie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Brygada Kryzys, Tymon Tymański & Transistors, Deriglasoff, R.U.T.A., Marek Gałązka, Zmicier Wajciuszkiewicz, Defying, The Inward Man, The Fruitcakes.
Wesprzyj wolność słowa na Białorusi! Podpisz petycję i zażądaj natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia więźniów sumienia.
Przyjdź na koncert! Więcej informacji o wydarzeniu na wolnoscdlabialorusi.pl