Zostań żywym celem na Półmaratonie Warszawskim

– Każdego dnia 1500 osób ginie w wyniku konfliktów i przemocy z użyciem broni. W 19 krajach, w których trwają konflikty zbrojne, wykorzystuje się dzieci-żołnierzy. Wykorzystywanie broni pozwala na systematyczne gwałty na kobietach i dziewczynkach. Każdy może stać się żywym celem – mówi Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii “Broń pod kontrolą” Amnesty International. – Solidny Traktat o Handlu Bronią może uratować każdego roku miliony ludzi przed naruszeniami praw człowieka.
W listopadzie 2012 r. 157 rządów głosowało na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, by przyjąć Traktat o Handlu Bronią. Spośród “wielkiej szóstki” największych eksporterów broni, tylko Rosja wstrzymała się od głosu. Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i USA udzieliły wsparcia rezolucji. – Zaplanowana na 18-28 marca Konferencja to ogromna szansa, by Traktat o Handlu Bronią stał się rzeczywistością. Ogromnie ważny jest jednak nacisk opinii publicznej, dlatego organizujemy akcję na Półmaratonie Warszawskim.
Drużyna Amnesty pobiegnie z przypiętymi do pleców papierowymi tarczami strzelniczymi z hasłem “Ty biegniesz do celu. Oni są celem”. Część osób będzie biegła w strojach nawiązujących do krajów i regionów, gdzie łamane są prawa człowieka z użyciem broni. Będzie można zobaczyć biegaczy w strojach tybetańskich, islamskich, hinduskich. Pierwszy biegacz i pierwsza biegaczka z tarczami na plecach, którzy dobiegną na metę dostaną od Amnesty medale “Bohaterów solidnego Traktatu o Handlu Bronią”.
Każdy może dołączyć do akcji. Nasi wolontariusze będą rozdawać tarcze 24 marca przed startem Półmaratonu oraz na stoisku Amnesty. Można także przyjść z własnym pomysłem przebrania. W ten sposób wyrazimy naszą solidarność z ofiarami niekontrolowanego handlu bronią – mówi Aleksandra Zielińska.
Jeśli biegniesz w Półmaratonie Warszawskim, chcesz wziąć udział w akcji i zarezerwować tarczę dla siebie, wyślij e-mail na [email protected].
Więcej o kampanii Broń pod kontrolą na www.amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.