12 inspirujących obrońców praw człowieka, których warto „śledzić” w 2018 roku

Jeśli chcesz trzymać rękę na pulsie i zainspirować się działaniem aktywistów i aktywistek, koniecznie zapoznaj się z naszą listą kont wartych „śledzenia” w tym roku.
Aktywiści z Nowego Jorku
Od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa Nowy Jork stał się jednym z głównych miejsc protestów przeciwko naruszeniom praw człowieka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dzieje się w tym mieście, koniecznie zajrzyj na instagramowe konto Activists of New York. Stworzyła je Cindy Trinh, prawniczka z zamiłowaniem do fotografii, która postanowiła rozpocząć „projekt fotograficzny dokumentujący aktywizm, protesty i ruchy społeczne w Nowym Jorku”. „Chciałam uwiecznić reakcje aktywistów na informacje pojawiające się w mediach i tragiczne wydarzenia” – komentuje Trinh.
Instagram:@activistnyc

 
Befeqadu Hailu
Befegadu, znany także jako Befeqadu Hailu, jest nagradzanym etiopskim pisarzem, aktywistą i blogerem, który został uwięziony za korzystanie z prawa do wolności słowa. Razem z innymi członkami grupy blogerów Zone 9 został arbitralnie aresztowany i oskarżony o terroryzm w 2014 roku za prowadzenie online i w terenie kampanii na rzecz praw człowieka w Etiopii. Mimo że został uwolniony, nadal toczy się przeciwko niemu proces za „podżeganie do przemocy poprzez pisanie”. Tweetuje o prawach człowieka w Etiopii.
Twitter:@befeqe
Blog: www.befeqe.blogspot.com

 
Behrouz Boochani 
Kurdyjski dziennikarz, reżyser i aktywista Behrouz Boochani używa mediów społecznościowych do protestowania przeciwko aresztowaniu go przez australijskie władze na wyspie Manus, gdzie przetrzymywani są uchodźcy. Behrouz uciekł z Iranu, kiedy kilku jego kolegów zostało aresztowanych. W 2014 roku, kiedy dotarł do Australii, został przymusowo przeniesiony do okrytego złą sławą aresztu na wyspie Manus, gdzie przebywał razem z 700 innymi uchodźcami. Przez ostatnie 4 lata był przetrzymywany w ośrodkach dla uchodźców. Udokumentował warunki na Manus i apeluje o przestrzeganiem prawa uchodźców. Współtworzył film „Chauka, proszę, powiedz nam, która godzina”, nakręcony wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego wewnątrz ośrodka przetrzymywania uchodźców.
Facebook: @BehrouzBoochaniJournalist
Twitter:@BehrouzBoochani

 
Franchesca Leigh Chescaleigh
Franchesca Ramsey jest komediantką, aktywistką i aktorką. Chescaleigh odważnie komentuje poruszające ją tematy – od rasizmu po kulturę popularną. Robi to z humorem i publikuje żartobliwe filmy. „Dla aktywistów o różnym pochodzeniu Internet stał się miejscem spotkań, wymiany idei oraz wzajemnej nauki i inspiracji do wprowadzania zmian w naszym otoczeniu, w naszych domach. To naprawdę ekscytujący czas dla wszystkich aktywistów”.
Instagram:chescaleigh
Twitter: @chescaleigh

 
Hend Amry
Hend Amry ma libijsko-amerykańskie korzenie i wyostrzone poczucie humoru. Trafne riposty i zabawne tweety to jej specjalność. Nie postrzega siebie samej jako „aktywistki”, ale nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak rasizm, islamofobia, nierówności. Udowadnia, że tak długo jak nam zależy, mamy potencjał by zmieniać świat. „Myślę, że wszyscy jesteśmy aktywistami, jeśli komentujemy wydarzenia dnia i przyciągamy uwagę do wydarzeń wartych refleksji”.
tumblr: libyaliberty.tumblr.com
Twitter:@LibyaLiberty

 
Kat Blaque
Kat Blaque jest feministką, ilustratorką i pisarką. Na YouTube publikuje filmy, w których szczerze komentuje kwestie związane z płcią, seksualnością, pochodzeniem i w jaki sposób te kwestie się ze sobą krzyżują. „Jestem kobietą, jestem czarnoskóra, jestem trans i mam krągłości. Muszę mierzyć się z wieloma problemami. Kiedy o nich opowiadam, jestem dosłownie ucieleśnieniem tychże skrzyżowań”. W ubiegłym roku Kat stawiła czoło mężczyźnie, który prześladował ją w sieci. Napisała na ten temat bloga dla „The Huffington Post” i wzbudziła żywą reakcję osób, które miały podobne doświadczenia.
Instagram: @kat_blaque
YouTube:Kat Blaque

 
Mai Khoi
Mai Khoi jest szczerą do bólu piosenkarką nazywaną „wietnamską Lady Gagą”. Jest prodemokratyczną aktywistką w kraju, w którym polityczna opozycja i krytycy nie są tolerowani. Władze atakują ją za wypowiedzi na temat seksualności, praw osób LGBTI, przemocy wobec kobiet, działań Donalda Trumpa. Została eksmitowana z domu, była śledzona, zastraszana i arbitralnie aresztowana. „Nie ma tutaj wolności wyrazu, nie w pełni tego słowa znaczeniu. Nie możesz śpiewać, grać na gitarze na ulicy czy zorganizować prywatnego pokazu w swoim domu bez uprzedniej zgody władz”. W 2016 roku jako pierwsza w historii wietnamska celebrytka kandydowała do Narodowego Zgromadzenia, ale jej wniosek został odrzucony.
Facebook:@mai.khoi.official/
Twitter: @themaikhoi
Strona www.mai-khoi.com

 
Nancy Herz
Nancy Herz jest młodą kobietą z Norwegii, której zależy na prawach człowieka. W 2016 roku napisała artykuł „Jesteśmy bezwstydnymi arabskimi kobietami i nadszedł nasz czas” – i rozpoczęła ruch kobiet chcących odzyskać słowo „bezwstydne”. W 2017 roku Nancy wraz z Sofią Nesrine Srour i Aminą Bile wydały książkę „Bezwstydne”, zawierającą historie kobiet, które doświadczyły obrażania, ponieważ nie dostosowały się do norm płciowych. „Wykorzystując nasze głosy, możemy stworzyć większą przestrzeń dla wolności wyrazu…to nieustanna walka, ale wierzę, że musimy brnąć do przodu, w kierunku świata, gdzie każdy może cieszyć się wolnością”.
Instagram: @nancherz

 
Noan Sereiboth
Noan Sereiboth jest politycznym blogerem i reprezentantem aktywnej politycznie młodzieży w Kambodży. Regularnie pisał teksty na „Politikoffee” – stronę internetową zachęcającą młodych ludzi do debaty o aktualnych sprawach politycznych i społecznych. Z powodu represji, strona zawiesiła funkcjonowanie w listopadzie 2017 roku. Noan jest bardzo aktywny na Twitterze i Facebooku, dzieli się swoimi opiniami na temat wydarzeń w Kambodży.
Twitter:@noansereiboth

 
Dziewuchy Dziewuchom
Były jednymi z pierwszych, które podjęły działania, gdy w 2016 roku pojawiło się niebezpieczeństwo zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. „Czarny protest” nie mógłby się odbyć bez ich udziału. Stworzyły ruch monitorujący działania polityków i doniesienia medialne w zakresie praw kobiet, mobilizują ludzi do działania zarówno na ulicach miast, jak i w sieci, prowadzą działania edukacyjne.
Facebook: @dziewuchydziewuchom
Twitter:@Dziewuchy
Instagram: dziewuchy_dziewuchom

Remember about the condom ! #sexedpl @anja_rubik Stereotypes concerning puberty and sexuality attribute different rights and responsibilities to girls and boys. In reality every one of us, no matter what gender, has the right to sexual freedom, safety, privacy, pleasure, health care, emotional expression and making free choices about having kids. Girls and boys have equal rights. #sexedpl ( polish) PAMIĘTAJ O PREZERWATYWIE ! Stereotypy dotyczące dojrzewania i seksualności przypisują inne prawa i obowiązki dziewczynom i chłopcom. W rzeczywistości każde z nas, niezależnie od płci, ma prawo do wolności seksualnej, bezpieczeństwa, prywatności, przyjemności, opieki zdrowotnej, iemocjonalnej ekspresji i podejmowania wolnych decyzji co do posiadania potomstwa. Dziewczyna i chłopak mają równe prawa.
.
Film by Anja Rubik @anja_rubik
DOP Radosław Ładczuk 
Styling: Zofia Komasa (@zofiaurszulakomasa)
Editing: Damian Kuligowski (@d_kul__owski)
Ph: Iza Grzybowska (@iza_grzybowska)
make up: Iza Kućmierowska (@izakucmierowska)
hair: Gor Duryan (@gorgeousduryan) 
Studio Tęcza (@studio_tecza)
Consult: Basia Ewa Baran (@dziewuchy_dziewuchom) 
Media patronage: Wysokie Obcasy (@wysokieobcasy.pl)
Graphic design: Michał Hops Chmielewski (@michel_hops )
Operational manager: Zuzia Nowicka (@nowickazuz)
Production: Warsaw Creatives (@warsawcreatives)
Camera: Panavision Poland
Lighting: Luks Film
Postproduction: Coloroffon
Sound Design: Ucho Studio (@uchostudio)
.
Special thanks: Paweł Walicki (@pawelwalicki), Lucyna Szymanska (@lucynaszymanska)
#sexedpl

Post udostępniony przez Dziewuchy Dziewuchom (@dziewuchy_dziewuchom) Lis 4, 2017 o 7:08 PDT

 
Chlebem i Solą
Inicjatywa Chlebem i Solą to nieformalna grupa osób z wielu instytucji i NGO, zajmujących się tematem uchodźców. Działa od 2015 r. Osoby z tej grupy współtworzą portal uchodzcy.info – rzetelne i ciekawe źródło wiedzy o kryzysie uchodźczym, demaskującym mity i stereotypy. Chlebem i Solą organizują zbiórki, demonstracje, działają edukacyjnie.
Facebook @polacydlauchodzcow
Twitter @ChlebemiSola
Uchodzcy.info 

 
Amnesty International Polska 
Ostatni, ale nie mniej ważni! Dzielimy się inspirującymi historiami osób walczących o prawa człowieka, monitorujemy, informujemy, zachęcamy do działania i zmieniania otaczającego nas świata. Możemy to robić dzięki Twojej pomocy! ! Śledź działania Amnesty International w Polsce na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Facebook: @amnestypolska
Twitter:@amnestyPL
Instagram: amnesty_international_polska

Autorka: Angela Singh, Menadżer ds. Komunikacji, Londyn.
Tłumaczenie i polskie opracowanie: Aleksandra Zielińska.
Zdjęcie: stopklatka z filmiku #UnFollowMe. Copyright Amnesty International.