16. Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet

Ogólnoświatowa kampania ma na celu zwrócenie uwagi rządów i opinii publicznej na istniejący na całym świecie problem przemocy, z którą stykają się kobiety.
„W Polsce organizujemy konferencje prasowe, akcje uliczne, pokazy filmów w 12 miastach. Zbieramy także podpisy pod petycjami do rządów Sudanu i Bośni i Hercegowiny”, powiedział Jacek Białas koordynator kampanii. 
           
            Statystyki są przerażające:

  • więcej kobiet w wieku od 15 do 44 lat umiera na skutek przemocy niż  na raka, malarię czy w wypadkach drogowych
  • w ciągu swego życia co trzecia kobieta zostaje pobita, zmuszona do uprawiania seksu lub pada ofiarą innych naruszeń praw człowieka
    każdego roku rytualnym obrzezaniem zagrożone są dwa miliony dziewcząt
  • w Polsce według badań CBOS z 2002 roku co ósma Polka przyznała, że co najmniej raz została uderzona przez partnera podczas małżeńskiej awantury

Kampanię na całym świecie wspierają aktorzy (m.in. Salma Hayek). artyści, sportowcy i osoby publiczne (m.in. królowa Jordanii Rania). W Polsce do kampanii włączyła się m.in. drużyna mistrzyń Europy w siatkówce.
„Naszej kampanii towarzyszy także prasowa kampania społeczna przygotowana bezpłatnie przez agencję PZL i dom mediowy MindShare. Dzięki temu mamy szansę dotrzeć z naszym przesłaniem do większej liczby Polek i Polaków.”, powiedziała Mirella Panek, rzeczniczka Amnesty International w Polsce.

Tematy