Akcja uliczna w obronie więźniów sumienia na Białorusi

Wrocławska Grupa Amnesty International zaprasza na akcję uliczną w sprawie ostatnich wydarzeń na Białorusi. Będziemy zbierać podpisy pod petycją do Aleksandra Łukaszenki i domagać się uwolnienia białoruskich więźniów sumienia.
Gdzie: Wrocław, deptak na ul. Oławskiej
Kiedy: 16 kwietnia – 13:00 – 16:00
PRZYJDŹ I PODPISZ SIĘ POD PETYCJĄ. TWÓJ PODPIS MOŻE ICH UWOLNIĆ! Naszym gościem będzie TATIANA TYSZKIEWICZ, Białorusinka, bohaterka Maratonu Pisania Listów Amnesty International w 2009 roku.
W trakcie akcji planujemy rozdawać balony ze zdjęciami więzionych opozycjonistów oraz zbierać podpisy na petycji-rulonie, która będzie się rozwijała z Polski w stronę Białorusi. Z naszych ulotek i od wolontariuszy wrocławskiej grupy Amnesty International dowiesz się więcej o kondycji praw człowieka u naszego wschodniego sąsiada.
16. dzień każdego miesiąca to Dzień Solidarności z Białorusią.
Tło wydarzeń
W następstwie wyborów na Białorusi z dnia 19 grudnia, ponad 20 tys. osób zebrało się w centrum stolicy Mińsku, aby zaprotestować przeciwko nieprawidłowościom do jakich doszło w czasie wyborów. Aresztowano ponad 700 osób (w tym siedmiu kandydatów na prezydenta). Większość wkrótce zwolniono. Osoby oskarżone o zorganizowanie demonstracji lub oskarżone o udział w nich przebywają w więzieniach i czekają na procesy sądowe. Prawdopodobnie są poddawane torturom i prześladowane.